Nasze recenzje


  


 Niedawno przeczytałam opowieść pt. ,,Nowe życie Tilóy Bengtsson” autorstwa Liliana Eóualla. Jest to historia 6-letniej dziewczynki, która przeżywa różne trudne historie rodzinne, np. rozwód rodziców, nową partnerkę taty…
Książka pokazuje świat widziany oczami małej dziewczynki, dlatego jest zrozumiała dla młodego czytelnika. Wyraźna czcionka i ciekawe ilustracje zachęcają do czytania. Polecam ją każdemu.

Magdalena Macioszek, klasa 5A


       
                                                  „Porwanie Baltazara Gąbki”
Stanisław Pagaczewski

            Książka, którą przeczytałem, nosi tytuł „Porwanie Baltazara Gąbki”. Autorem jest Stanisław Pagaczewski. To książka przygodowo-fantastyczna dla dzieci i młodzieży.
Głównym tematem książki jest wyprawa, która ma na celu odszukanie słynnego naukowca, Baltazara Gąbki. Naukowiec ten kilka lat wcześniej wybrał się do Krainy Deszczowców na badania dotyczące życia żab i słuch o nim zaginął.
            Najciekawsze i najbardziej barwne w tej opowieści są postacie, zwłaszcza te główne. Szczególnie ciekawi są uczestnicy ekspedycji, która wyrusza na poszukiwania profesora Gąbki – Smok Wawelski, kucharz Bartłomiej Bartolini oraz medyk Tadeusz Koyot. Również pomysłodawca i organizator wyprawy, książę Krak, jest bardzo miły i przyjazny. Wszyscy oni są bardzo sympatyczni i przeżywają ciekawe przygody. A przygód w tej książce jest dużo i bardzo ciekawie się o nich czytało. Książka napisana jest z dużym poczuciem humoru. Autor wymyśla różne zabawne nazwy krain, jak na przykład: Kraina Smutnego Kaktusa czy Kraina Deszczowców. Bohaterowie przeżywają różne przygody, niektóre zabawne, inne straszne. W ich misji przeszkadza im tajemniczy Don Pedro. Bohaterowie muszą czasem wykazać się pomysłowością i sprytem, aby wyjść cało z niektórych sytuacji. 


 Dominik Żmuda, klasa 5A


                                                  


  ,,Chłopcy z Placu Broni” to nasza pierwsza lektura  w klasie 5.
         Bohaterami książki są chłopcy, którzy toczą poważną walkę o  swój „Plac Broni” z drużyną Czerwonych Koszul. Książka przedstawia ciekawe przygody i konflikty bohaterów. Obie drużyny mają swoich przywódców, naszym chłopcom dyryguje Boka, a przeciwnikom Feri Acz.
         Polecam tę książkę, ponieważ ilustruje wojnę o ojczyznę, którą jest ,,Plac Broni”. Honorowe postawy głównych bohaterów są wzorem do naśladowania. Warto poznać losy walecznych chłopców!
                                                                                     Klaudia Guzik 5B

                                                  Dziennik Cwaniaczka ,,Zezowate Szczęście''
Autor-Jeft Kinney
     Książka ta opowiada o chłopcu, który  ma  na imię Greg. Napisana jest ona w formie dzienniczka, dlatego fajnie i szybko się ją czyta. Główny bohater na początku książki opisuje kłótnię ze swoim najlepszym przyjacielem Rowleyem o dziewczynę, ponieważ jest on zazdrosny o to że, jego kolega nie ma już dla niego tyle czasu, co kiedyś. Na końcu książki główny bohater dochodzi do wniosku, że najważniejsze decyzje trzeba podejmować samemu, a nie np. za pomocą magicznej kuli, którą kiedyś o wszystko pytał.
   Książka ta bardzo mi się podobała, ponieważ jest napisana z humorem i mogę ją polecić każdemu.                                  

Julia Leśna, klasa 4a                                                         
                                                     Ostatnio przeczytałam ciekawą książkę pt. "Grubaska", którą napisał czeski pisarz Stanislav Rudolf w 1892 r.
Jest to powieść dla młodzieży, z poczuciem humoru, wątkiem miłosnym i wskazuje jakie wartości są w życiu ważne. Historia opowiada o Jitce – czyli tytułowej "Grubasce". Dziewczyna uczy się w liceum pielęgniarskim. Jej chłopak Honza, razem z nią ćwiczy lekkoatletykę. Po pewnym czasie, Honza wypada z formy i coraz częściej przegrywa zawody. Prosi Jitkę o załatwienie wspomagaczy. Dziewczyna jest zaskoczona jego prośbą i nie wie co zrobić. Któregoś dnia w szpitalu poznaje rannego chłopaka, przywiezionego z wypadku.
Pojawia się pytanie – czy Jitka zdobędzie wspomagacze dla Honzy? Jak potoczą się ich dalsze losy? Tego dowiecie się po przeczytaniu książki. Zachęcam do jej przeczytania, na pewno nie będziecie się nudzić.


Julia Trojańczyk, klasa 4a
                                                     Serię książek pt. „Harry Potter” polecam tym osobom, które uwielbiają książki fantastyczne. Autorem tych opowieści jest J. K. Rowling.
Głównym bohaterem książki jest chłopiec - czarodziej Harry Potter. Jako jedenastoletni chłopak trafił do szkoły Hogwart. W szkole tej uczą się czarodzieje z różnych krajów. W pierwszym dniu szkoły dzieci są przydzielane do czterech domów (czyli takich grup). Domy te nazywają się od nazwisk 4 założycieli Hogwartu: Gryffindor, Slytherin, Hufflepuff i Ravenclaw.
Moim zdaniem seria  „Harry Potter” jest cudowna! Mogłabym czytać ją codziennie. Najmniej podobała mi się część pt. „Czara ognia”, a najbardziej podobała mi się część „Insygnia Śmierci”.Zuzanna Matysek, klasa 4b

                                                     Jeff Kinney to autor książki pt. „Dziennik Cwaniaczka”. Są w niej opisane chwile z życia pewnego nastolatka o imieniu Greg. W jego rodzinie są:
- mama – ciągle myśli o tym, że jej dzieci będą mądre
-  tata – spokojny
- Rodrick – niemiły, ma kapelę „Brudna Pielucha”
- Manny – najmłodszy brat Grega
Dobra! Ale teraz czas napisać więcej o książce. Do roku 2018 zostało wydane 12 części. Został również wydany film. Według mnie książka jest bardzo śmieszna. Zapomniałam jeszcze o jednej książce! Dziennik Cwaniaczka zrób to sam. Bardzo lubię wypożyczać z naszej biblioteki książki Dziennik Cwaniaczka.   

Zuzanna Matysek, klasa 4b
                                                     


"Spirit Animals” to opowieść fikcyjna dla młodych czytelników. Kupiłem tę książkę zachęcony przez sprzedawczynię w sklepie. Autorami lektury są Marie Lu oraz Brandon Mull. Książka zawiera niezwykłe przygody czterech bohaterów i ich zwierzoduchów.
            Zwierzoduchy to fantastyczne zwierzęta, które przyzywa się w wieku 11 lat i są przy człowieku do śmierci, dzielą się swoją szybkością, wyostrzonymi zmysłami istnieją w niezwykłej łączności ze swoimi właścicielami.  Twórcy zapraszają nas w świat nieistniejących kontynentów, na których bohaterowi toczą bitwy, trwa odwieczny pojedynek dobra ze złem. W tej historii istnieją trzy stowarzyszenia: Zielone płaszcze, Zdobywcy i Pożeracz., gra toczy się o ziemię Erdas (połączone cztery kontynenty).
Uważam, że jest to lektura godna polecenia dla wszystkich czytelników, których interesuje literatura fantastyczna. Tocząca się historia pokazana jest oczami różnych bohaterów i dopiero później ukazuje się obraz całości. Ciekawa narracja, zupełnie nowy świat zwierzoduchów, ich możliwości odczuwania zapachów, instynkt, szybkość, spostrzegawczość i siła potrafią zachwycić i zainteresować.
Książka jest dla tych, którzy kochają zwierzęta oraz dla tych, którzy zwierząt jeszcze nie rozumieją. Autorzy mają dla nas zupełnie nową rzeczywistość do odkrycia, jest to cudowna alternatywa dla wszystkich znudzonych grami komputerowymi.

Franciszek Klimczewski,klasa 4a                                                     


Recenzja książki „Piaskowy wilk”, autor Åsa Lind.

Sięgnęłam po tę książkę, gdyż bardzo lubię wilki i interesuje się nimi. Jeśli znajduję opowiadanie, gdzie wilk występuje jako bohater pozytywny, tym bardziej zwraca moją uwagę. Oprócz tytułu zaciekawił mnie rysunek na stronie tytułowej oraz polecenie tego tytułu przez moją koleżankę.
Książka opowiada o przyjaźni wilka z piasku i dziewczynki imieniem Karusia. Bohaterka jest jedynaczką, a jej rodzice są zapracowani i nie mogą poświęcać jej czasu. To powoduje, że dziewczynka czuje się samotna. Pewnego dnia wybiera się na plażę jak zawsze, kiedy nikt się nią nie interesuje. Dziewczynka zaczyna kopać w piasku i zauważa wielkie oczy. Karusia przestraszona ucieka do domu, ale wraca następnego dnia i tak rozpoczyna się ich przyjaźń. Wilk okazuje się być bardzo mądrym zwierzęciem, odpowiada na wszystkie pytania głównej bohaterki. Dzięki tej przyjaźni Karusia przestaje być samotna.
Książka pt. „Piaskowy wilk” bardzo mi się podobała ze względu na wyjątkową przyjaźń bohaterów. Poleciła bym tą książkę każdemu, kto lubi wilki i opowieści o przyjaźni. Bardzo chętnie sięgnę po inne książki z tej serii.

Amelia Traczyk, klasa 4b       
                                                     

         

Po krótkim namyśle zdecydowałam się na przeczytanie książki pt. „Tytus, Romek i Atomek”- Księga XI. Najważniejszym wątkiem w tej części była ochrona zabytków przed zniszczeniem. W pamięci najbardziej utkwiło mi spotkanie bohaterów z duszkiem. Było to w momencie  ratowania  ruin zabytkowego zamku przed rozbiórką. Wtedy dzieci zostały przeniesione  w czasy starożytnej Polski.   
Historyjka obrazkowa została napisana prostym językiem. Jest pełna humoru, powoduje, że czyta się ją z przyjemnością. Poprzez zabawę uczy. Pokazuje jak szanować i chronić zabytki przeszłości. Ten komiks jest doskonałym sposobem na oderwanie się od rzeczywistości. Kolorowe rysunki pozwalają przenieść się w świat książki. Dzięki temu czytanie staje się dobrą zabawą i rozwija wyobraźnię. Właśnie zabieram się do czytania kolejnej części. Mam nadzieję, że będzie równie miłym sposobem na spędzenie wolnego czasu.
       
 Zuzanna Dereszyńska, klasa 4a                                                     

                      Recenzja książki pt. "Magiczne Drzewo. Tajemnica Mostu".
 "Magiczne Drzewo. Tajemnica Mostu" jest opowieścią niezwykle ciekawą. To już druga część z cyklu "Magicznego Drzewa". Bohaterami są osoby w wieku od 7 do 13 lat, które dokonują wielu magicznych zmian w otoczeniu, dzięki posiadaniu czerwonego krzesła. Niezwykle barwnie przedstawił autor sposób rozumowania dzieci, które pragnąc wybrać się w podróż, wyczarowały robota – dziadka.
 Polecam tę książkę, ponieważ była bardzo fajna i ciekawa, bohaterowie przezywali wiele przygód. Czułam się jak jedna z bohaterek.


Oliwia Karczmarz, 4a

                                                     


Ostatnio przeczytałam fantastyczną książkę pt. „Babcia na jabłoni”. Napisała ją Mira Labe. Historia opowiada o chłopcu, który ma na imię Andy. Andy uwielbia budyń i swój domek na jabłoni. Jest to chłopiec, który lubi swoje życie. Ale jedna sprawa nie daje mu spokoju – to, że nie ma babci. Andy o niej marzy, ponieważ wszyscy na ulicy maja babcie, tylko on nie. Pewnego dnia, wchodząc do swojego domku na drzewie, spotyka starszą panią, która przedstawia mu się jako jego babcia. Andy jest ucieszony z tego faktu, ale gdy opowiada o tym zdarzeniu innym domownikom, myślą, że zwariował.
W tym momencie zaczynają się szalone przygody. Starsza pani robi różne odlotowe rzeczy, np. zjedzenie takiej ilości waty, ile będzie się chciało zjeść.
         Uważam, że ta książka jest warta uwagi i przeczytania.

 Hanna Nakonowska, klasa IV b

                                                     


    

              "Skarb w jeziorze" to książka przygodowa, napisana dla młodzieży przez polskiego pisarza Jerzego Masłowskiego .
         Książka  opowiada historię czterech nastolatków , którzy planują wspólną eskapadę w góry w nagrodę za zdanie do liceum. Ma to być dla nich przygoda życia. Ich plany krzyżują się, kiedy główni bohaterowie - Tomek, Cygan, Tyka i Maciej dowiadują się zupełnie przez przypadek, że w okolicy znajduje się coś, czego od lat poszukuje kilka osób.
         Książkę polecam wszystkim koleżankom i kolegom, którzy lubią przygody i dreszcz emocji.
                                                       
Maksymilian Rudak, klasa IV b                                                     
                                                                                                          

       "Tajemnica wyścigu" to kolejna książka z serii kryminałów "Biura detektywistycznego Lassego i Mai”, napisana przez szwedzkiego pisarza Martina Widmarka.
         Lasse i Maja to główni bohaterowie, którzy chodzą do tej samej klasy, wspólnie prowadzą biuro detektywistyczne i rozwiązują zagadki. W tej części książki zagadka dotyczy rozgrywanego w miasteczku Valleby wyścigu rowerowego, w którym bierze udział również Lasse. Niestety przegrywa go, ale podejrzewa, że pozostali uczestnicy oszukiwali. Wtedy razem z Mają wkraczają do akcji, aby rozwiązać zagadkę.
         Zachęcam do czytania książek z tej serii ponieważ do samego końca trzymają w napięciu i łatwo się je czyta dzięki dużej czcionce.

 Maksymilian Rudak, klasa IV b                                                     

               

                   Książka Agnieszki Tyszki „Zosia z ulicy Kociej. Na zimę” to kolejna książka, którą przeczytałam. Opowiada o przygodach rezolutnej Zosi i jej szalonej rodzinki. Jest napisana prostym językiem. To opowieść pełna humoru. W tej części śmieszne okazało się próbowanie barszczyku z piernikami o aromacie myszkowym. Odkrywamy jak Buka stała się choinką, którą ozdobiono sukienką. Podczas czytania książki można w doskonały sposób oderwać się od rzeczywistości.

 Zuzanna Dereszyńska, klasa IV a


   
                                                                 Książka pt. "Magiczny Domek Na Drzewie" bardzo mi się podobała, ponieważ lubię magiczne i niezwykłe historie.
Ten magiczny domek to taki wehikuł czasu, zaczyna wirować i przenosi się w miejsce z książki.
   Najbardziej zafascynował mnie rozdział 9, w którym  Ania i Jacek odnajdują czarodziejkę Morganę. Kobieta okazała się być właścicielką tego zaczarowanego miejsca.
Jest to książka dla dzieci w każdym wieku, bardzo ciekawa i wciągająca. Polecam gorąco do przeczytania każdemu, kto lubi takie opowiastki.

      Zuzanna Kalinowska, klasa IV a                                                     


        „Dziennik cwaniaczka.  Stara bieda” - jedna książek napisanych przez Jeffa Kinneya.
         Książka opowiada o życiu pewnego chłopca - Grega Heffleya, który przeżywa różne przygody razem ze swoim kolegą Rowleyem. Przyjaciele zazwyczaj są zgodni, ale nieraz się kłócą. Greg bardzo lubi  oglądać telewizję oraz grać w gry wideo. Jego rodzina składa się z pięciu osób: mamy, taty oraz dwóch braci. Młodszy brat to Manny, a starszy to Rodrick. Greg ciągle popada w tarapaty. W dziesiątej części serii książek jest tak samo.  Bohater musiał przekonać się jak wygląda życie bez elektroniki. Czyli bez: komputera, laptopa, komórki i gier wideo. Żeby uciec od kary taty, którego akurat nie było w domu, Greg decyduje się wyjechać na wycieczkę szkolną do głodowego gospodarstwa.  Nie wiedział jaka to będzie trudna wyprawa. Tylko dzięki książce dziadka mógł ze swoją grupą przetrwać trudne warunki pobytu na obozie. Udało im się samodzielnie: zbudować szałas, rozpalić ognisko, itp.
        Serdecznie polecam tę książkę i zachęcam do przeczytania całej serii.

Wiktor Mitura, klasa IV b

                                                     


       Ostatnio czytałem książkę, którą wypożyczyłem z biblioteki.
Książka nosiła tytuł “Afryka Kazika” autorstwa Łukasza Wierzbickiego. Czytałem już kiedyś inną publikację tego autora i bardzo mi się podobała.
       Książka pt. ”Afryka Kazika’ opowiada o podróżniku, który zwiedzał Afrykę. Miał tam wiele przygód i poznał dużo przyjaciół. W trakcie jednej z przygód uratował małego pieska przed boa dusicielem. W czasie innej wyprawy rozbójnicy podarowali mu owoce, sól, wodę, orzechy i inne dobra.
       Książka bardzo mi się podobała. Polecam ją osobom, które lubią książki przygodowe i podróżnicze.

Łukasz Haak, klasa IV b


                                                     


                        Recenzja książki Tytus, Romek i A’Tomek księga XI

Ostatnio interesuję się książkami autorstwa Henryka Jerzego Chmielewskiego    z serii Tytus Romek i A’Tomek, które pokazał mi mój tata. Chciałbym przedstawić księgę XI.
Ta część przygód trojga bohaterów wydaje mi się szczególnie interesująca, ze względu na tło historyczne. Przyjaciele podróżując pojazdem latającym, zwanym prasolotem (w każdej części przygód mają inny pojazd), odwiedzają ciekawe miejsca i zabytki, przenosząc się również w czasie dzięki poznanemu Duszkowi. Wraz z bohaterami poznajemy m.in. wiatrak dębowo-sosnowy z XIX wieku czy też ruiny zamku z XIV wieku.
Kiedy Duszek przenosi chłopców i Tytusa na zamek księcia Jedzosława, zabawa  i humor rozpoczynają się na dobre. Poznajemy historię spisku na zamku, jesteśmy świadkami turnieju rycerskiego i narodzin epoki renesansu. Po burzliwym pobycie na zamku, Duszek przenosi drużynę do czasów współczesnych. Wraz z bohaterami odwiedzamy jeszcze starą olejarnię, zabytkowy zajazd i kaflarnię. W kaflarni Tytus zapoznaje czytelnika ze stylami architektonicznymi. Jako ostatnie miejsce poznajemy skansen wojskowy, gdzie chłopcy wraz z Tytusem otrzymują odznaki Zasłużonego Opiekuna Zabytków.
Przygody trójki przyjaciół łączą w sobie dużą dawkę humoru, faktów historycznych oraz uczą szacunku do zabytków i naszej przeszłości.
Książki z serii przygód Tytusa bawiąc uczą i ucząc bawią już następne pokolenie – moje pokolenie.

Kacper Goliński, klasa IV a


                                                     


          RECENZJA KSIĄŻKI ,,DZIENNIK CWANIACZKA. ZEZOWATE  SZCZĘŚCIE”
       Prezentowana przeze mnie powieść  jest  napisana w formie dziennika.                                                                                                                                                                                                                       Greg Heffley chodzi do 1 klasy gimnazjum. Najlepszy przyjaciel bohatera- Rowley, zdradziecko zostawił go dla dziewczyny. Chłopak nie może zrozumieć zachowania kumpla . Nastolatek postanawia znaleźć  sobie znajomych. W końcu  poznaje Fregley’a, lecz nie pasują do siebie. Zbliża, się wiosenna przerwa świąteczna,  podczas której przyjadą krewni. Do Heffley’ów przyjeżdża ciocia Audura. To jedna z tych osób, które wierzą w kryształowe kule, horoskopy i inne takie. Chłopak ma po  prostu pecha. Próbuje ciasteczek z wróżbą, lecz to nie pomaga. Bohater znajduje magiczną kulę nr 8. To działa tak - wystarczy zadać pytanie, a w białym okienku pojawia się odpowiedź. Kula pomaga Gregowi podejmować decyzje. Postanawia jej użyć podczas lekcji,  lecz przez to trafia do wicedyrektora i grozi mu ,,letnia szkoła’’. Bohater robi wszystko, by uniknąć  kary i się poprawić, udaje mu się. Dziewczyna Rowleya zrywa z nim. Nastolatkowe godzą się .
         Jest to bardzo ciekawa i śmieszna książka dla tych, którzy lubią czytać, a szczególnie dla tych, co nie lubią.    

Sandra Fryske  klasa IV a


                                                     

     

                       Recenzja książki pt. „Mikołajek i jego paczka ” - AlcestKupiłam książkę pod tytułem „Mikołajek i jego paczka” – Alcest, ponieważ już wcześniej czytałam lekturę pt.”Mikołajek” i bardzo mnie ona zaciekawiła. Jest to zbiór interesujących opowiadań  o  Mikołajku i jego paczce. Przedstawione są w niej zabawne sytuacje.

         Autorzy tej serii książek to  Rene  Goscinny & Jean- Jaques Sempe. Rene Goscinny jest autorem tekstu. Jest on jednym z najbardziej znanych twórców komiksów europejskich,  a Jean- Jaques Stempe ilustruje te zabawne historie. Dzięki cyklowi o przygodach Mikołajka zyskał światową sławę.

         Głównym bohaterem przeczytanej przeze mnie części jest chłopiec o imieniu Mikołajek, który ze swoimi kolegami przeżywa różne przygody. Jakie? Sami się przekonacie, gdy przeczytacie tę książkę…

         Książka napisana jest z humorem, ilustracje są czytelne i ukazujące we właściwy sposób dane wydarzenia. Jest ona adresowana do dzieci i młodzieży. Zachęcam do jej przeczytania, ponieważ jest w niej wiele sytuacji z życia codziennego, które i nam się przytrafiają.

 Amelia Kaszubowska, klasa IV a
     
                                                     


               "Kiedy ostatnio byłam szczęśliwa " Rose Lagercantz to bardzo ciekawa i wzruszająca opowieść. Główną  bohaterką jest dziewczynka o imieniu Dunia, która kończy pierwszą klasę. Dziewczynka jest szczęśliwa i z tego powodu próbuje pisać książkę. Nagłe wydarzenie, wypadek taty, powoduje, że ogarnia ją wielkie przygnębienie. Od tej pory wszystko się zmienia. Wesoła Dunia staje się smutna.
              "Kiedy ostatnio byłam szczęśliwa" to powieść o uczuciach i tych radosnych i tych złych. Każdy mały i duży powinien przeczytać tę książkę.
                     
 Zosia Skalak 4b


                                                   
                                               


Nie mogłam wybrać książki do czytania, przebierałam na bibliotecznych półkach i zobaczyłam książkę pt. ,,Chiński Kot”. Tytuł zaciekawił mnie i przeczytałam tę opowieść, którą napisała Mika Waltari.
         Głównym bohaterem tej bajki jest Chiński Kot. Jest on mądry, zaradny, szlachetny, życzliwy i wiele, wiele więcej. Jeśli chodzi o wygląd, jest piękny,  ma złotą sierść i wyjątkowo długi ogon. Potrafi się nim owinąć trzykrotnie. Nasz bohater pochodzi z Chin, lecz pewnego dnia zapragnął poznać Europę, a dokładniej Paryż. Przeżywa różne przygody i dużo doświadcza.
         Aby dowiedzieć się więcej o jego przygodach, przeczytajcie tę książkę!

Klaudia Guzik 4b


                                                           Książka pt. "DETEKTYW POZYTYWKA" Grzegorza Kasdepke to książka detektywistyczna. Składa się ona z piętnastu zagadek "kryminalnych", a na samym końcu książki znajdują się ich rozwiązania.
Głównym bohaterem jest sam detektyw Pozytywka, który posiada własną agencję detektywistyczną "Różowe Okulary"- maleńką, ale sprawnie działającą. Pan Pozytywka jest postacią miłą, lubianą przez dzieci, pomocną oraz trochę dziwaczną - dlatego że jedyną jego bronią jest kaktus.
Wątki zawarte w zagdkach spotykają nas każdego dnia, np: poszukiwanie zaginionych skarpetek, wyjaśnienie, co stało się  z mokrym latawcem i wiele innych. Zagadki te pomagają uczyć logicznego myślenia i dają możliwość rozwiązania ich wraz                z bohaterami książki.
Książka ta sprawiła mi dużo przyjemności w czytaniu i radości w rozwiązywaniu zagadek.

Aleks Kornijczuk, klasa IV a

                                                            


           Ostatnio zaciekawiła mnie książka pt. ”Do zobaczenia następnym razem”, którą napisała Rose Lagercrantz, a zilustrowała Eva Eriksson.
            To książka, która opowiada o dziewczynce imieniem Dunia. Na początku roku szkolnego jej klasa jedzie na wycieczkę do skansenu. Znajduje się tam dużo zwierząt   i starych domów. Gdy Dunia była sama, to dziewczynki z  klasy, Miki i Wiki,  dokuczały jej, aż dziewczynce zrobiło  się przykro. Uciekła od nich przed siebie, po czym zauważyła, że się zgubiła. Nieopodal usłyszała głosy biegających dzieci,  a jeden zdawał się Duni znajomy. Okazało się, że należy do Fridy, jej najlepszej koleżanki!
          Książka mnie bardzo zaciekawiła, opowiada o uczuciach oczami dziecka. Polecam tę książkę wszystkim czytelnikom.

Amelia Opiela, klasa IV b

               

                                                   

Recenzja książki  ,,Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai.  Tajemnica Wyścigu" 

                                                                                                                                        
 „Tajemnica wyścigu" to jedna z serii książek ,,Biuro detektywistyczne Lassego            i Mai" autorstwa Martina Widmarka. Pisarz pochodzi ze Szwecji i z zawodu jest nauczycielem.
Jego książki dla dzieci są bardzo popularne i w 2010 roku został uznany za najlepszego pisarza roku w kategorii 6+ .
               Akcja książki rozgrywa się w małym szwedzkim miasteczku Valleby i jego okolicach. Główni bohaterowie, Lasse i Maja, chodzą do tej samej klasy i wspólnie prowadzą małe biuro detektywistyczne.
                W Valleby odbywa się wyścig rowerowy. Bierze w nim udział czwórka zawodników -wróżka Tahita,listonosz Franco Bollo, córka gospodarza Klarsa Gardena Emilia i główny bohater, młody detektyw Lasse.
Lasse bardzo ciężko trenował do wyścigu, a pomogła mu jego partnerka z biura  detektywistycznego -Maja. Mimo to główny bohater przegrywa rywalizację. Lasse podejrzewa, że  pozostali zawodnicy nie byli do końca uczciwi, dlatego postanowia to sprawdzić. Drodzy czytelnicy, czy jesteście ciekawi, jak skończy się ta historia?
Przeczytajcie tę książkę! Naprawdę warto polecam !!!

Norbert Maciejak, klasa IV b
                                                                   Zachęcam do przeczytania książki pt. "Wakacje detektywa Pozytywki". Bohaterem książki jest detektyw Pozytywka, właściciel agencji detektywistycznej "Różowe okulary". Książka opowiada o tajemnicach, które rozwiązuje główny bohater. Jeśli lubisz rozwiązywać zgadywanki, to ta książka jest dla Ciebie. Znajdziesz w niej różne trudne sprawy, które będziesz mógł rozwiązać razem z detektywem. Książka jest pełna humoru i zagadek. Polecam.

Agata Zywert, kl. IV a

                        
                                                    

Dziś chcę opowiedzieć o ciekawej książce pt."Tajemnica szkoły".
Autorzy: Martin Widmark, Helena Willis
Jest to seria książek Biura Detektywistycznego Lassego i Mai. Główni bohaterowie rozwiązują różne tajemnice, które zawsze zdarzają się w miasteczku Valleby. 
W tej części książki Lasse i Maja mieli do odkrycia, kto fałszuje pieniądze. Akcja zaczyna się od tego, że nie wiadomo skąd całe miasteczko zostało "zasypane" oszukanymi bankotami. 
Trop poprowadził młodych detektywów aż do szkoły, mieli dużo ciekawych przygód, od sprawdzania odcisków palców po współpracę z Komisarzem. Dowiedzieli się          o sekretach Woźnego, zanim okazało się, że fałszerzem jest...
         Jeśli chcecie się dowiedzieć, co stało się pod koniec powieści, koniecznie przeczytajcie tę fantastyczną książkę.

Kalina Kutowska, klasa IVa                                      


Ostatnio przeczytałam bardzo ciekawą książkę, którą w młodości czytała moja mama i którą znalazłam u nas na półce. Tytuł książki to "Zapałka na zakręcie", jej autorką jest Krystyna Siesicka.
Jest to opowieść o młodzieńczej miłości Magdy i Marcina. Oboje poznają się na wakacjach w miejscowości Osada, do której Magda co roku jeździ z mamą i młodszą siostrą. Marcin przyjeżdża tam po raz pierwszy, również ze swoją mamą. Podczas wakacji zakochują się w sobie, ale oboje nie chcą się do tego przyznać. Chłopak ma nieciekawą przeszłość, której się wstydzi i nie chce o niej mówić. Po powrocie z wakacji postanawiają nie utrzymywać ze sobą kontaktu. Jednak los chce inaczej i któregoś dnia przypadkiem spotykają się ponownie. Potem następuję wiele ciekawych i zaskakujących wydarzeń, które zmieniają ich życie.
Jeśli chcecie poznać dalsze losy Marcina i Magdy zachęcam was do przeczytania książki, na pewno nie będziecie się nudzić.

Julia Trojańczyk, IV a

                                                
              


            Dziś chcę opowiedzieć o książce Agnieszki Tyszki pt. ,,M jak DżeM’’. Ta historia opowiada o trzynastoletniej Neli, która zaczyna chodzić do gimnazjum. Spotyka tam prześladujące ją i okropne koleżanki, odczuwa nieobecność taty, którego nigdy wcześniej nie spotkała. Jakby tego było mało, dosyć  szybko dowiaduje się, że będzie miała rodzeństwo. Na  szczęście los zsyła jej kilka miłych i życzliwych osób. Wśród nich jest pani Lila, przemiła ciotka Letycja oraz  trochę  zbzikowana nauczycielka Idalia. To dzięki nim życie stało się piękniejsze. Neli udaje się pokonać liczne problemy, a niezawodne dżemy umilają jej życie.

                        Hanna Nakonowska, klasa 4b                                                  ŚWIAT CHOMIKA HUBERCIKA
Hubercik jest bardzo mądrym chomikiem. Umie pisać i czytać. Hubercik co weekend odwiedza jednego z uczniów w jego domu. Klasa, do której „należy” chomik ma przezwiska, np. Mów-Ciszej-Olek, bo za głośno mówi, Podnieś-Rękę-Zosia, bo nie podnosi ręki, kiedy chce coś powiedzieć, Poczekaj-Na-Przerwę-Bartek, bo nie może się doczekać, kiedy będzie przerwa, Mów-Głośniej-Maja, bo za cicho mówi, Przestań-Chichotać-Julka, bo co chwilę chichocze. Chomik Hubercik jest niesamowity, pisze listy do nauczycielki. Rozdziały tej fascynującej książki są różnorodne, np.  „Powrót pani Brymskiej”, „Dwie twarze pani Brymskiej”, „Maja mówi”, „Nocne życie”,...

NIEZŁY Z NIEGO SPRYCIARZ
                                            TOMEK
HUBERCIK JEST ZABAWNY I MĄDRY 
                                            ZOSIA
Te zdania usłyszał chomik Hubercik, kiedy pierwszy raz pojawił się w sali lekcyjnej 26. Pasuje to zwłaszcza do chomika! Nie dość, że ten genialny uciekinier w każdy wieczór urządza sobie wycieczki po całej klasie, to jeszcze nauczył się strzelać z gumki, ale tylko w obronie własnej. Życie Hubercika byłoby cudowne, gdyby nie  pewna nauczycielka, która budzi w nim ciągły niepokój...
                                         

 Zofia Łukomska klasa 4b                                                                                                                                     


 

                                                         

              Książka pt. "Tajemnice Wampirów" opowiada o pięknej Elenie i tajemniczym Stefano, który, jak się okazuje, jest wampirem. Elena i tak się w nim zakochuje. Niestety w miasteczku pojawiają się niewyjaśnione ataki. Mieszkańcy obwiniają Stefano, ale Elena w to nie wierzy i ma zamiar znaleźć winowajcę.
           Po przeczytaniu książki zaczęłam bardziej w siebie wierzyć. Przestałam martwić się, co powiedzą inni,  a raczej myślałam, jak to wpłynie na moją przyszłość. Polecam ją wszystkim zagubionym i zakochanym. Czasem wybranie innej drogi, niż inni by chcieli, zmienia twoje życie na lepsze. 
                                                                                 Malwina Banaszak 6b


                                              
       
                                                


             Książka pt. "Nela na tropie przygód" opowiada o dziewczynce, która zwiedza różne zakątki świata. Nela to ciekawa i fascynująca osoba.       
W lekturze można znaleźć wiele ciekawostek, faktów i opowieści z najodleglejszych miejsc na Ziemi. Ośmiolatka ma już w planach kolejne wyprawy, a w przyszłości chce zostać prezenterką telewizyjną.
Zachęcam do przeczytania tej książki, ponieważ jest tego warta. Nie można się od niej oderwać. Zaskakiwała interesującymi wydarzeniami. Polecam tę lekturę.
Agata Łukaszewicz klasa 6b                                                  


Chciałbym zachęcić do przeczytania książki pt. „Arka Czasu” z tajemniczym podtytułem: „czyli wielka ucieczka Rafała od kiedyś przez wtedy do teraz i wstecz”, napisanej przez Marcina Szczygielskiego.
Jej bohater to prawie dziesięcioletni chłopiec, Rafał. Mieszka w Dzielnicy (getcie warszawskim) z Dziadkiem, ponieważ jego rodzice wyjechali do Afryki. Starszy pan opiekuje się wnukiem. Będąc muzykiem, zarabia, grając na skrzypcach. Chłopiec nie chodzi do szkoły, jedyną jego rozrywką są wycieczki do biblioteki i wypożyczanie książek. Ulubioną powieścią Rafała stanie się „Wehikuł czasu” Wellsa. Dziadek, chcąc go ratować przed śmiercią, sprzedaje swoje ukochane, cenne skrzypce i organizuje ucieczkę wnuka, zapewniając mu opiekę polskiej rodziny poza murem. Niestety ucieczka nie do końca przebiega pomyślnie i chłopiec zmuszony jest zamieszkać w opuszczonym zoo ... To początek niesamowitych przeżyć ....
Według mnie jest to jedna z najlepszych powieści, jakie przeczytałem. Z jednej strony fascynująca, a z drugiej wzruszająca, smutna i pełna niebezpiecznych wydarzeń. Warto zaznaczyć, że historia o żydowskim chłopcu, któremu udaje się uciec z getta jest wątkiem, który wydarzył się naprawdę.
Książkę tę polecam wszystkim, którzy lubią historię z motywem fantastycznym!

                                       Łukasz Cierzniakowski, klasa VI B


                                                      Autor-Thomas Brzezina
Tytuł- „Na tropach carskiego ducha”.

Książka opowiada o przygodach młodych detektywów. Dzieci chcą dowiedzieć się, czy duch rosyjskiego cara istnieje. Napotykają na swojej drodze różne przygody. Odkrywają ciekawe i trochę straszne zagadki.

Gdy zobaczyłam tę książkę na półce w szkolnej bibliotece, wiedziałam że muszę ją przeczytać. Bardzo mnie zainteresowały przygody młodych detektywów. Od początku byłam ciekawa, jak skończy się ta przygoda.
 Poleciłabym książkę każdemu, kto lubi fantastyczne i straszne opowiadania.
                                                             
                                                            Weronika Lipińska, klasa VI B 

                            
                                                  
         

             Książka, którą ostatnio przeczytałem to "Mały Książę." Napisał ją A. de Saint Exupery.
         Głównym bohaterem opowieści jest Mały Książę. Mieszkał on samotnie na maluteńkiej planecie B-116. Znajdowały się na niej dwa wulkany, na których bohater smażył sobie śniadanie. Chłopiec hodował jedną różę, która przepięknie pachniała. Bohater pielęgnował planetę, wyrywając codziennie chwasty.
        Chłopiec był samotny, ponieważ nie miał rodziców, rodzeństwa, przyjaciół ani kolegów. Postanowił to zmienić i rozpoczął podróżowanie po innych planetach. Spotykał samych dorosłych. Z każdą napotkaną osobą rozmawiał. Kiedy dotarł na Ziemię, zaprzyjaźnił się ze starym pilotem. Dzięki niemu zrozumiał, jak ważna jest miłość.
       Bardzo podoba mi się fragment, w którym dorosły narysował dla Małego Księcia baranka.
       Poleciłbym tę książkę każdemu. Jest to wzruszająca opowieść o miłości i przyjaźni.


                                                            Mikołaj Chociłowski, klasa V A                                                    


          Ostatnio przeczytałem książkę pt. „Kroniki Archeo – Tajemnica Diamentowej Doliny” autorstwa Agnieszki Stelmaszyk. Akcja toczy się w Australii. Opisuje niezwykłe przygody przyjaciół szukających Diamentowej Doliny.
            Najbardziej zainteresowała mnie historia Ofelii, Bartka i Ani. Lecąc samolotem, rozbili się   w dżungli. Postanowili się rozdzielić i poszukać wyjścia. Po drodze dzieci zgubiły się. Nieprzytomnych odnaleźli ludzie z pobliskiego plemienia. Gdy się obudziły, dowiedziały się, że są blisko doliny. Chłopiec z wioski zaprowadził grupę bohaterów na miejsce. Był bardzo smutny, bo obawiał się, że Ania i Bartek zabiorą diamenty. Gdyby to zrobili, zniszczyliby dom ludzi z plemienia. Jednak bohaterowie poszli dalej i odnaleźli swoich przyjaciół. Wszyscy bezpiecznie wrócili do domu.
            Polecam książkę wszystkim, którzy kochają przygody. Uważam, że jest bardzo ciekawa i pouczająca.
                                                                      Mateusz Tobolski, klasa VI B
                                          

                                                                 Opowiem Wam o książce pt. „Dzienniczek Zakręconej Nastolatki” autorstwa Renaty Opali. Ta opowieść bardzo mnie zainteresowała, ponieważ jest pisana w formie pamiętnika.
            Jest to książka, w której Joasia opisuje swoje przygody. Najbardziej w pamięci utkwiła mi historia o psie Rubinie i jego bohaterskim wyczynie. Pewnego gorącego dnia dziewczynka wraz
z rodziną postanowiła pójść nad jezioro. Gdy dotarli na miejsce, z daleka było widać bawiące się
w wodzie dzieci. Próbowały one spuścić na wodę dwie napompowane samochodowe dętki, które po opuszczeniu zaczęły niefortunnie oddalać się od brzegu. Jedno z dzieci postanowiło pójść po dętkę, ale nagle płycizna się skończyła i chłopiec zaczął tonąć. Siostra bohaterki z rodzicami zauważyli tonącego chłopaka, więc, by go ratować, wskoczyli do wody. Jednak najszybciej dotarł do niego Rubin. Dziecko  złapało psa za ogon i zwierzę dotarło z nim do brzegu. Wszyscy dziękowali
i gratulowali psiakowi.
           Moim zdaniem książka jest interesująca, a przygody zawarte w niej, opisywane są w ciekawy sposób. Polecam tę lekturę wszystkim moim rówieśnikom.
                                                                        
                                                                 Amelia Podlasińska, klasa V A


                                                      


     Opowiem o książce, którą przeczytałam jako dodatkową. Tytuł tej krótkiej noweli to ‘’Janko Muzykant ‘’. Napisał ją Henryk  Sienkiewicz.
      Nowela jest bardzo ciekawa. Opowiada o chłopcu, który nosił imię Janek. Był on dzieckiem o słabym zdrowiu, nierozgarniętym. Jego matka bila go za lenistwo i ciągłe mówienie o graniu na istrumentach. Janko wszędzie słyszał muzykę, wykradał się w nocy pod karczmę, aby jej posłuchać. Najbardziej uwielbiał dźwięk skrzypiec. Wykonał własny instrument z gonta i włosienia końskiego, ale nie brzmiały tak jak te z karczmy. Chłopiec wymykał się pod dwór, aby słuchać gry na skrzypcach w wykonaniu tamtejszego lokaja. Janko ukradł mu  instrument. Chłopiec stanął przed sądem, który postanowił, że karą będzie chłosta. Niestety Janek był wychudzony i bity wcześniej przez matkę. Wychłostany,  konał trzy dni na łóżku, wsłuchując się w dźwięk dobiegający ze wsi.Chłopiec pytał matkę, czy Bóg da mu upragniony instrument. Umarł, myśląc o skrzypkach.
      Nowela jest bardzo ciekawa i wzbudza emocje.  Pokazuje nam, że każdy ma marzenia i bezwzględnie staramy się do nich dążyć .
                                                                   Victoria Zelewska, klasa V A
            Ostatnio przeczytałam książkę pt: "Biuro detektywistyczne Lassego i Mai. Tajemnica pociągu" autorstwa Marka Widmarka i Heleny Wilis.
        Historia opowiada o dwójce młodych detektywów, Mai i Lassego, którzy tym razem przeżywają  przygodę w pociągu. W jednym z wagonów jest ogromna ilość pieniędzy. Prawie każdy pasażer ma motyw, aby je ukraść. Detektywi po rozmaitych poszlakach dowiadują się, kto zawinił. Ich przygody są bardzo ciekawe i rozmaite. Czytając książkę, razem z bohaterami patrzę i łączę poszlaki, badam fakty, o których się dowiedziałam. 
        Pamiętam, że gdy czytałam, zastanawiałam się, skąd autorzy mają pomysły na takie fantastyczne książki? W książce zawarte są wspaniałe przeżycia. Lektura jest fascynująca. Każda sekunda spędzona przy niej jest niesamowita. Polecam każdemu, kto lubi zagadki lub tym, co nie wiedzą jaką książkę mają wybrać.

                                                                       Laura Laszczyńska, VI B                                                    

     Polecam wam książkę, którą ostatnio czytam. Jest ona zatytułowana ,,Magiczne drzewo. Cień smoka.'' Jej autorem jest Andrzej Maleszka. Czytając ją,  łatwo sobie wszystko wyobrazić.
     To kolejna część przygód Kukiego, Blubka, Gabi i Budynia. W tej przygodzie dzieci odnajdują magiczną figurkę, która zmienia się w człowieka z wielką mocą. Dziewczynka, która powstaje z figurki, ma na imię Idalia, a wszystko czego sobie zażyczy, od razu się spełnia. Przez nieuważne życzenie Ida wywołuje z morza wielkiego smoka. Dzieci i pies Budyń muszą go zniszczyć, zanim rzuci na świat swój cień. Opisana przygoda to zdecydowanie najniebezpieczniejsza z wypraw bohaterów.
     Na razie nie wiem, co będzie dalej, ale zapowiada się świetnie. Polecam książkę każdemu.
                                                               Wojtek Chlebicz, klasa 4A


         Niedawno przeczytałem książkę pt. ,,Tajemnica szpitala''. Jej autorami są Martin Widmark i Helena Willis.
Opowieść zaciekawiła mnie, ponieważ dotyczy interesującej zagadki. Gdy Sara złamała sobie nogę, jeżdżąc na łyżwach, musiała trafić do szpitala. Dino był szaleńczo zakochany w Sarze, dlatego dzielnie jej towarzyszył. Oczywiście na miejscu pojawiają się Lasse i Maja, którzy są wszystkiego ciekawi i lubią rozwiązywać tajemnice. Książka jest interesująca. Czytając ją, czułem się, jakbym wraz z bohaterami brał udział w wydarzeniach. Chciałbym z nimi rozwiązywać zagadki i przyłączyć się do ich przygód. Byłoby fantastycznie, gdyby chodzili do naszej szkoły. Bohaterowie mają zabawne i ciekawe pomysły.
Seria Lassego i Mai to według mnie bardzo udany projekt, gdyż pomaga rozwijać się dzieciom. Polecam gorąco !!
                                                                          
                                                               Nataniel Gawronek, klasa 4 a


                        


              Ostatnio przeczytałem książkę pt. ”Hej Jędrek! Przepraszam, czy tu borują?” autorów R. Skarżyckiego i T. Lwa Leśniaka.
To, co przyciągnęło moją uwagę, to okładka książki, na której widzimy głowę chłopca u dentysty.
Lektura opowiada o Jędrku i jego przyjaciołach. Bohater jest uczniem 4 klasy i ma 10 lat. Przeżywa zwariowane i fascynujące przygody.
Do jego szkoły przychodzi nowa dentystka, która wszystkim dzieciom leczy zęby i ukrywa w nich diamenty.
Polecam przeczytanie książki, ponieważ jest napisana w zabawnej formie, a do tego zawiera komiksowe ilustracje. Na pewno zaciekawi każdego, kto lubi przygody i zwariowane historie.

                                                                                       Bartosz Rydlewski, klasa 4 a

                                                          

                                
   Książka, którą ostatnio czytam to ,,Przygody Tomka Sawyera". Jej autorem jest Mark Twain.
            Na początku opowieść była wspaniała.Czytałem ją szybko i chętnie. Jednak pod koniec zaczęła mnie nieco nudzić. Najciekawszą przygodą była wyprawa Hucka, Joego i Tomka na wyspę, gdy chcieli zostać piratami. Chłopcom bardzo się podobało, ale w końcu chcieli wracać. Dowiedzieli się jednak, że wszyscy ich szukają, myśląc, iż się utopili. Wówczas Tomkowi do głowy przyszedł pomysł. Plan był taki, żeby wrócili do domu w dniu pogrzebu.To właśnie pod koniec tej historii akcja książki zwolniła tempo i stałą się, moim zdaniem, nieciekawa.
            Polecam tę książkę każdemu koledze, ponieważ podczas czytania wszystko łatwo sobie wyobrazić, a rozwijanie wyobraźni to przydatna umiejętność.

                                                                               Wojtek Chlebicz, klasa 4a


 


            Ostatnio czytałam wspaniałą książkę pt: ”Zew Krwi” Jack’a London’a.  Opowieść o zachwycającej historii pewnego psa, który najpierw żył po królewsku, potem poszedł na bolesne tortury, a ostatecznie był psem zaprzęgowym.
            Przeżyłam bolesne chwile razem z nim. Lektura spowodowała, że łzy same cisnęły się do oczu. Zobaczyłam jak okrutny może być człowiek i jaką krzywdę może zrobić zwierzęciu. Te liczne perypetie, jakie bohater przeżywał, wzruszały za każdym razem. A jakże był zawstydzony, gdy mu założyli kaganiec i uprząż. Wspaniały, niezwykły i piękny pies czuł się poniżony.

            Uważam, że powieść godna wypożyczenia i przeczytania. Polecam każdemu, kto lubi ciekawe przygody i zachwycające opowieści. Sięgnijcie po lekturę!

                                                   Laura Laszczyńska, klasa 5b        Kilka tygodni temu przeczytałam książkę pt. „Harry Potter i komnata tajemnic”. Jest to druga część z serii książek J.K.Rowling.
        Książka ta bardzo mnie zainteresowała, gdyż w ciekawy sposób opisuje losy chłopca o imieniu Harry, którego rodzice są czarodziejami. Zawarte w niej przygody chłopca przedstawiają walkę ze złem. Harry jest na wakacjach w domu przy Privet Drive. Stamtąd samochodem zabiera go do Hogwartu Ron. Akcja rozgrywa się w szkole czarodziei, gdzie chłopiec z dwójką przyjaciół przeżywa mnóstwo niesamowitych przygód.

Czytając książkę przeniosłam się do świata magii i czułam się niezwykle, gdyż miałam wrażenie, że sama w nim uczestniczę. Bardzo spodobała mi się ta historia, ponieważ na przykładzie Harrego autorka pokazała, że prawdziwy przyjaciel zawsze nam pomoże i nie pozwoli nas skrzywdzić. 

                                                     Amelia Podlasińska, klasa 4a     Książka, którą ostatnio czytałam  to ,, Klub nocowanek - u Rosie'' autorstwa Rose Impey. Lektura opowiada o pięciu przyjaciółkach: Franke, Kenny, Felicyty, Rosie i Lyndsey.
                             Dziewczyny chcą się dobrze bawić, a zamiast tego ciągle wpadają w tarapaty. Książka zachwyciła mnie, ponieważ przyjaciółki zawsze wychodzą cało ze wszystkich problemów. Dzięki lekturze przeżywałam niesamowite emocje, czułam się, jakbym była jedną z nich. Odczuwałam, że bohaterki żyją w naszym świecie i że się z nimi przyjaźnię.
                              Polecam tę książkę wszystkim dziewczynom. Frankie, Kenny, Felicyty i Lyndsey zawsze mają dobry humor i dużo się śmieją, zwłaszcza na nocowanku u Rosie. Lektura nauczyła mnie, że nieważne, jakiego zwierzaka bierze się pod opiekę, zawsze wiąże się z tym jakieś ryzyko. Jeśli jest to chomik, może uciec z klatki i już się nie odnaleźć. Jeśli bierzesz pod opiekę psa, może on uciec lub nas pogryźć. Nie mogę się doczekać następnej części  "Klubu Nocowanek" u kolejnych dziewczyn.

                                                                  Patrycja Sobota, klasa 5b                                                                   Książka, którą ostatnio przeczytałem to ,,Czy wojna jest dla dziewczyn?’’ Pawła Beręsewicza.
                              Lektura ta opowiada o dziewczynce o imieniu Ela, która przeżyła II wojnę światową. Jej tata zaginął podczas wojny. Mama była lekarzem i długo pracowała w szpitalu. Podczas jej nieobecności dziewczynką zajmowała się ciocia. Pewnego dnia, gdy Ela wracała ze szkoły, napotkała dwie osoby ubrane w czarne mundury. Byli to niemieccy żołnierze. Zabrali oni mamę dziewczynki do obozu koncentracyjnego. Elą zajęła się ciocia. Był to bardzo trudny czas dla głównej bohaterki. Bardzo tęskniła za rodzicami. Musiała sobie radzić sama w wielu trudnych sytuacjach. Sama na siebie uważać. Pod koniec wojny wraca do niej mama, której udało się zbiec z obozu. Otrzymują również wiadomość o śmierci ojca.
                            Uważam, że jest to bardzo mądra opowieść o trudnych czasach, do których przenosimy się wspólnie z bohaterką. Podziwiam jej postawę. Pomimo tego, iż była dzieckiem, musiała nauczyć się żyć w tych okrutnych czasach. Lektura daje odpowiedź na tytułowe pytanie: niestety wojna dotyczy również małych dziewczynek.

                                                                  Jakub Bąk, klasa 5b                  Książka, którą przeczytałem  to "Kroniki Archeo - Sekret Wielkiego Mistrza". Autorem tej cudownej opowieści jest Agnieszka Stelmaszyk. Lektura opowiada o średniowiecznych zamkach.
             Akcja książki toczy się głównie w Polsce. Najbardziej zaciekawiły mnie zagadki i tajemnica zaginionego relikwiarza. Jedna z łamigłówek była związana ze skarbem Krzyżaków. Dzieci znanych archeologów kolejny raz postanowiły na własną rękę poszukać artefaktów. Udało im się wpaść na trop umiejscowienia skarbu. Mary Jane poznała Thomasa, któremu powiedziała o swoich zamiarach. Chłopak jednak okazał się zdrajcą. W poszukiwanie relikwiarza zamieszani byli też złodzieje. Dzieciom w końcu udało się odnaleźć skarb, a złodzieje i Thomas zostali zatrzymani przez policję.
               Wspólnie z bohaterami przeżywałem ich przygody. Wspaniała historia spowodowała, że chciałbym przeżyć kiedyś takie przygody, jak oni. Uważam, że każdy, kto lubi tę epokę, oraz tajemnice, powinien sięgnąć po książkę.

                                                              Mateusz Tobolski, klasa 5b

                    Ostatnio przeczytałem bardzo fajną książkę pt.: ”Henryśka dostaje list”.
Opowiada ona o dziewczynce imieniem Henryśka , jej życiu i rodzinie.
Bardzo spodobała mi się ta opowieść, ponieważ jest zabawna i zaskakująca. Główna bohaterka przeżywa mnóstwo ciekawych przygód, szczególnie za sprawą małej wróżki Malwinki, którą dziewczynka znalazła pewnego dnia pod swoim łóżkiem, śpiącą w skarpetce.
                        Książkę polecam, ponieważ gwarantuje świetną zabawę i przenosi czytelnika w świat fantastyki.

                                            Michał Małkiewicz, klasa 4a
                         Przeczytałam książkę pt. " Czarownica piętro niżej" Marcina Szczygielskiego Jest to opowieść długa, ale za to bardzo ciekawa.
                       Majka to główna bohaterka tej książki. Jadąc na wakacje do ciabci, przeżywa wiele przygód. U ciabci poznaje gadającego kota i wiewiórkę. Jest to para sympatycznych i dziwnych przyjaciół. Tajemniczy i przebiegły kot bardzo przywiązuje się do dziewczynki, a kapryśna wiewiórka myśli, że jest lisem. Lektura nauczyła mnie większego szcunku do drugiej osoby. Wspólnie z bohaterką cieszyłam się łonem natury i spokojem. Moim zdaniem nie ma osoby, która by nie polubiła Majki.
                           Z całego serca polecam tę książkę, ponieważ mam pewność, że nikt się nie zawiedzie.
Malwina Banaszak, klasa 5b              Ostatnio przeczytałem książkę pt. „Koalicja Szpiegów” Agnieszki Stelmaszyk. Wypożyczyłem ją, ponieważ lubię historie detektywistyczne.
             Główny bohater to jedenastoletni Robert, któremu pół roku temu umarli rodzice. Jest przekonany na 100 %, że ktoś maczał palce w śmierci mamy i taty. Pewnego dnia otrzymuje list w zielonym kolorze, zresztą jego ulubionym z informacją od niejakiego Luminariusza. Nadawca chce, aby Robert poznał prawdę na temat śmierci rodziców. Czytając, odczuwałem niesamowite emocje. Raz śmiałem się, a raz płakałem. Książka nauczyłam mnie bardzo ważnej rzeczy, zawsze dążyć do celu, mimo że nikt nie obiecał, że będzie łatwo. Powiem wam w sekrecie, że gdy czytałem z młodszym kuzynem, był niezwykle zainteresowany przygodami Roberta. Utkwiła mi w pamięci przygoda, gdy bohater książki spotkał starą przyjaciółkę Monikę, którą poznał na obozie językowym. Zwiedzili razem Berlin i Paryż. Po odkryciu prawdy na temat zabójstwa rodziców, na jaw wyszła szokująca rzecz. Babcia głównego bohatera okazał się tajną agentką! Wyobrażacie to sobie ? Pracowała dla BBŚ.
            Jestem smutny, ponieważ to była pierwsza część, a chciałbym poznać dalsze przygody bohatera. Mam nadzieję, że do naszej biblioteki trafi kolejna seria przygód Roberta. Polecam wszystkim książkę. Jest dla tych, którzy lubią siedzieć wygodnie na kanapie i czytać. Autorce życzę, by pisała więcej książek takich jak ta. Powodzenia Pani Agnieszko!
                                                                                                Maciej Hoppe, klasa 5b 


                                          

           Przeczytana przeze mnie książka - ,,Wakacje Mikołajka"(aut. Rene Goscinny) – to zbiór wesołych historyjek. Przedstawia przygody chłopca spędzającego wczasy z rodzicami. Niesamowite perypetie bohaterów powodują, że opisane historie czyta się szybko i z uśmiechem.
Nawet największy ponurak rozweseli się, gdy przeczyta, jak Mikołajek wraz z nowo poznanymi kolegami, bierze udział w zajęciach gimnastycznych, czy gra w minigolfa.
Jak każdy chłopiec, zawsze znajdzie czas na psoty i figle.
Sądzę, że jest to  idealna książka na szare i smutne dni.
                                                              Wiktoria Gizicka, klasa IV b

                 


  
Miło wspominam książkę „Opowieści z Narnii. Książę Kaspian” C. S. Lewisa, która opowiada o rodzeństwie: Zuzannie, Łucji, Piotrze i Edmundzie. Zostali oni przeniesieni do baśniowej krainy. Opowieść wprowadziła mnie  w magiczny świat baśni, gdzie żyją dziwne istoty i mówiące zwierzęta, a nad wszystkim czuwa Wielki Lew- Aslan.
Sądzę, że książka jest bardzo interesująca i niezwykła. Przedstawia mnóstwo przygód, które dzieci przeżywają, spacerując po baśniowej Narnii. Uważam, że warto przeczytać wszystkie części opowieści i śmiało mogę polecić ją moim znajomym.

                                                          Maciej Hoppe, klasa IV bOstatnio przeczytałam  książkę autorstwa Megan McDonald pod tytułem  „Hania  Humorek  ogłasza niepodległość”. Uważam, że  jest  to  wesoła historia o dziewczynce, która czasem się buntuje i koniecznie chce uwolnić się od brata. Jej  perypetie opisano  w zabawny sposób. Fabuła wprowadziła mnie w dobry nastrój. Spędziłam wiele miłych chwil w towarzystwie Hani, a losy bohaterki dostarczały pozytywnych wrażeń.
Każdy, kto chce przeżyć wspaniałą przygodę z Hanią, powinien przeczytać  tę książkę.
                                                           Malwina Banaszak, klasa IV bOstatnio przeczytałem książkę pt. „Sir Galimatias i duch”autorstwa Martyna Beardsleya.
Fabuła jest dość zabawna, ponieważ nie znam żadnego rycerza, który byłby takim fajtłapą...
Książka dostarcza sporo emocji, a odkąd pojawia się duch, Sir Henryk Włochacz, na zamku Camelot nie ma ani chwili spokoju.
Ta zabawna opowieść przeznaczona jest zarówno dla dzieci jak i dorosłych.
Myślę, że czytelnik się nie zawiedzie. Serdecznie polecam.
                                                      Adrian Nowakowski, klasa  IV bOstatnio przeczytałam bardzo ciekawą książkę: „Antykwariat pod Błękitnym Lustrem” Martina Widmarka (tego samego, który napisał „Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai”).
         Książka opowiada o Dawidzie, który jest bardzo zakochany w  Larisie.   Akcja książki rozgrywa się w szkole, w antykwariacie i na przystani. Rodzice zostawili syna  pod opieką pracującego w antykwariacie pana Melchiora. Nagle opiekun Dawida znika ujawniając przedtem tajemnicę, która na zawsze zmieni życie  chłopca. W odnalezieniu starca pomaga Dawidowi jego dziewczyna, bez której nic by się nie udało. Książka jest jedną z najnowszych w naszej szkolnej bibliotece, dobrze się czyta!
                                                              Julia Smoleńska, klasa VI a
Książka,  którą ostatnio przeczytałem to „Tajemnica kina’’ Martina Widmarka oraz Heleny Willis. Historia jest ciekawa ,tajemnicza , ponieważ opisuje losy skradzionych psów. Fabuła nie pozwala się nudzić - bohaterowie uczestniczą w wielu niebezpiecznych przygodach . Jest to powieść kryminalna , w której do samego końca nie wiadomo, kto jest przestępcą.
Polecam tę książkę, gdyż dostarcza czytelnikom wiele emocji.       

Jakub Bąk, klasa IV b         
         

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz