czwartek, 4 października 2018

Zuzanna Matysek "Pragnę być Twoim przewodnikiem po Bydgoszczy” – list do.. - praca literacka nagrodzona I miejscem w międzyszkolnym konkursie literackim


                                                                       Bydgoszcz, 22.11.2019r.

                                 Droga Kasiu!

           Dowiedziałam się niedawno, że zaszczycisz nas wizytą w pięknej Bydgoszczy. Aby zachęcić Cię do zwiedzania, przedstawię Ci uroki mojego miasta. Chcę Cię zaciekawić, dlatego opowiem Ci o nim w gwarze bydgoskiej. Chciałabym, abyś dowiedziała się czegoś nowego, nasz spacer będzie zatem nie tylko poznaniem miejsc, ale i regionalnego języka.
           Zawdzi nasie wygodne buty i ruszamy! Bydgoszczanie z wyra bez nadziei nie wstają ady zabytki humor poprawiają. Akuratnie wiatr rozwiewa włosy, tylko nogą trzeba wyjść z antrejki. Można zostawić bajzel za sobą i pójść zobaczyć sportowca, który przechodzi przez rzekę. Przywitajmy się z nim i zobaczysz, to nie bamber! Ale cicho, idźmy dalej, w bimbaj wsiądźmy, nie czekajmy. Moglibyśmy długo jechać, lecz czeka na nas opera. To Opera Nova oczywiście. Wielki gmach zaprasza wiarę na spektakle. To frajda zobaczyć rychtowne przedstawienie. Radzę dobrze, bądź na fleku, jeszcze kawał drogi przed nami!
             Zanim spichrzom się przyjrzymy, zobaczymy makietę dawnej Bydgoszczy. Znajdziemy na niej katedrę i całe rzędy domów, a także ważne bydgoskie budowle. Plachandrujmy dalej! Śmielej przyjrzyjmy się spichrzom. Zostaniemy tu na dłużej. One niosły miastu pomoc przy przewozach i w handlu. To nasza duma. Niedaleko mieści się muzeum Leona Wyczółkowskiego. Przychodzą do niego i dorośli, i dzieci. Teraz drogi mamy fest, mam nadzieję, że będzie to dla Ciebie frajcajt. Niech Cię giry nie rozbolą! Skierujemy się do fontanny „Potop”, no i będziemy wcinać lody albo kuchy. Przemierzymy park Kazimierza Wielkiego. To piękne miejsce, a fontanna jest jego sercem. Zbudowano ją z trzech części, a odlano z brązu. Niesamowicie realistycznie wygląda ukazana w niej scena biblijna. Życzę Ci powodzenia w dalszym spacerze.
           Mam nadzieję, że skorzystasz z mojego przewodnika i zobaczysz te piękne miejsca na własne oczy. Przechadzka będzie fest wyjątkowa.
                        Pozdrawiam, twoja kumpela,
                                                                                    Zuzia

PS.
Kasiu, kierat w budzie niedługo się skończy, rychtuj się. Nasz bydgoszczacki firtel czeka. Będziemy miały niezłą frajdę! 

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza