wtorek, 9 września 2014

Nasze recenzje, maj 2016


               Książka, którą ostatnio czytam to ,,Przygody Tomka Sawyera". Jej autorem jest Mark Twain.
            Na początku opowieść była wspaniała.Czytałem ją szybko i chętnie. Jednak pod koniec zaczęła mnie nieco nudzić. Najciekawszą przygodą była wyprawa Hucka, Joego i Tomka na wyspę, gdy chcieli zostać piratami. Chłopcom bardzo się podobało, ale w końcu chcieli wracać. Dowiedzieli się jednak, że wszyscy ich szukają, myśląc, iż się utopili. Wówczas Tomkowi do głowy przyszedł pomysł. Plan był taki, żeby wrócili do domu w dniu pogrzebu.To właśnie pod koniec tej historii akcja książki zwolniła tempo i stałą się, moim zdaniem, nieciekawa.
            Polecam tę książkę każdemu koledze, ponieważ podczas czytania wszystko łatwo sobie wyobrazić, a rozwijanie wyobraźni to przydatna umiejętność.

Wojtek Chlebicz, klasa 4a


             Ostatnio czytałam wspaniałą książkę pt: ”Zew Krwi” Jack’a London’a.  Opowiada o historii pewnego psa, który najpierw żył po królewsku, potem poszedł na bolesne tortury, a ostatecznie był psem zaprzęgowym.
            Przeżyłam bolesne chwile razem z nim. Lektura spowodowała, że łzy same cisnęły się do oczu. Zobaczyłam, jak okrutny może być człowiek i jaką krzywdę może zrobić zwierzęciu. Te liczne perypetie, jakie bohater przeżywał, wzruszały za każdym razem. A jakże był zawstydzony, gdy mu założyli kaganiec i uprząż. Wspaniały, niezwykły i piękny pies czuł się poniżony.
            Uważam, że powieść godna wypożyczenia i przeczytania. Polecam każdemu, kto lubi ciekawe przygody i zachwycające opowieści. Sięgnijcie po lekturę!

Laura Laszczyńska, klasa 5b
                             Kilka tygodni temu przeczytałam książkę pt. „Harry Potter i komnata tajemnic”. Jest to druga  część z serii książek J.K.Rowling.
                         Książka ta bardzo mnie zainteresowała, gdyż w ciekawy sposób opisuje losy chłopca o imieniu Harry, którego rodzice są czarodziejami. Zawarte w niej przygody chłopca przedstawiają walkę ze złem. Harry jest na wakacjach w domu przy Privet Drive. Stamtąd Ron  zabiera go samochodem do Hogwartu . Akcja rozgrywa się w szkole czarodziejów, gdzie chłopiec z dwójką przyjaciół przeżywa mnóstwo niesamowitych przygód.
                              Czytając książkę, przeniosłam się do świata magii i czułam się niezwykle, gdyż miałam wrażenie, że sama w nim uczestniczę. Bardzo spodobała mi się ta historia, ponieważ na przykładzie Harrego autorka pokazała, że prawdziwy przyjaciel zawsze nam pomoże i nie pozwoli nas skrzywdzić.

Amelia Podlasińska, klasa 4a
                           Książka, którą ostatnio czytałam  to ,, Klub nocowanek - u Rosie '' autorstwa Rose Impey. Lektura opowiada o pięciu przyjaciółkach: Franke, Kenny, Felicyty, Rosie i Lyndsey.
                             Dziewczyny chcą się dobrze bawić, a zamiast tego ciągle wpadają w tarapaty. Książka zachwyciła mnie, ponieważ przyjaciółki zawsze wychodzą cało ze wszystkich problemów. Dzięki lekturze przeżywałam niesamowite emocje, czułam się, jakbym była jedną z nich. Odczuwałam, że bohaterki żyją w naszym świecie i że się z nimi przyjaźnię.
                              Polecam tę książkę wszystkim dziewczynom. Frankie, Kenny, Felicyty i Lyndsey zawsze mają dobry humor i dużo się śmieją, zwłaszcza na nocowanku u Rosie. Lektura nauczyła mnie, że nieważne, jakiego zwierzaka bierze się pod opiekę, zawsze wiąże się z tym jakieś ryzyko. Jeśli jest to chomik, może uciec z klatki i już się nie odnaleźć. Jeśli bierzesz pod opiekę psa, może on uciec lub nas pogryźć. Nie mogę się doczekać następnej części Klubu Nocowanek u kolejnych dziewczyn.
Patrycja Sobota, klasa 5b
                      Książka, którą ostatnio przeczytałem to ,,Czy wojna jest dla dziewczyn?’’ Pawła Beręsewicza.
                              Lektura ta opowiada o dziewczynce o imieniu Ela, która przeżyła II wojnę światową. Jej tata zaginął podczas wojny. Mama była lekarzem i długo pracowała w szpitalu. Podczas jej nieobecności dziewczynką zajmowała się ciocia. Pewnego dnia, gdy Ela wracała ze szkoły, napotkała dwie osoby ubrane w czarne mundury. Byli to niemieccy żołnierze. Zabrali oni mamę dziewczynki do obozu koncentracyjnego. Elą zajęła się ciocia. Był to bardzo trudny czas dla głównej bohaterki. Bardzo tęskniła za rodzicami. Musiała sobie radzić sama w wielu trudnych sytuacjach. Sama na siebie uważać. Pod koniec wojny wraca do niej mama, której udało się zbiec z obozu. Otrzymują również wiadomość o śmierci ojca.
                            Uważam, że jest to bardzo mądra opowieść o trudnych czasach, do których przenosimy się wspólnie z bohaterką. Podziwiam jej postawę. Pomimo tego, iż była dzieckiem, musiała nauczyć się żyć w tych okrutnych czasach. Lektura daje odpowiedź na tytułowe pytanie: niestety wojna dotyczy również małych dziewczynek.
Jakub Bąk, klasa 5b                  Książka, którą przeczytałem  to "Kroniki Archeo - Sekret Wielkiego Mistrza". Autorem tej cudownej opowieści jest Agnieszka Stelmaszyk. Lektura opowiada o średniowiecznych zamkach.
             Akcja książki toczy się głównie w Polsce. Najbardziej zaciekawiły mnie zagadki i tajemnica zaginionego relikwiarza. Jedna z łamigłówek była związana ze skarbem Krzyżaków. Dzieci znanych archeologów kolejny raz postanowiły na własną rękę poszukać artefaktów. Udało im się wpaść na trop umiejscowienia skarbu. Mary Jane poznała Thomasa, któremu powiedziała o swoich zamiarach. Chłopak jednak okazał się zdrajcą. W poszukiwanie relikwiarza zamieszani byli też złodzieje. Dzieciom w końcu udało się odnaleźć skarb, a złodzieje i Thomas zostali zatrzymani przez policję.
               Wspólnie z bohaterami przeżywałem ich przygody. Wspaniała historia spowodowała, że chciałbym przeżyć kiedyś takie przygody, jak oni. Uważam, że każdy, kto lubi tę epokę, oraz tajemnice, powinien sięgnąć po książkę.
Mateusz Tobolski, klasa 5b                                Ostatnio przeczytałem bardzo fajną książkę pt.: ”Henryśka dostaje list”.
Opowiada ona o dziewczynce imieniem Henryśka , jej życiu i rodzinie.
Bardzo spodobała mi się ta opowieść, ponieważ jest zabawna i zaskakująca. Główna bohaterka przeżywa mnóstwo ciekawych przygód, szczególnie za sprawą małej wróżki Malwinki, którą dziewczynka znalazła pewnego dnia pod swoim łóżkiem, śpiącą w skarpetce.
                        Książkę polecam, ponieważ gwarantuje świetną zabawę i przenosi czytelnika w świat fantastyki.

Michał Małkiewicz, klasa 4a


                         Przeczytałam książkę pt. " Czarownica piętro niżej" Marcina Szczygielskiego Jest to opowieść długa, ale za to bardzo ciekawa.
                       Majka to główna bohaterka tej książki. Jadąc na wakacje do ciabci, przeżywa wiele przygód. U ciabci poznaje gadającego kota i wiewiórkę. Jest to para sympatycznych i dziwnych przyjaciół. Tajemniczy i przebiegły kot bardzo przywiązuje się do dziewczynki, a kapryśna wiewiórka myśli, że jest lisem. Lektura nauczyła mnie większego szcunku do drugiej osoby. Wspólnie z bohaterką cieszyłam się łonem natury i spokojem. Moim zdaniem nie ma osoby, która by nie polubiła Majki.
                           Z całego serca polecam tę książkę, ponieważ mam pewność, że nikt się nie zawiedzie.
Malwina Banaszak, klasa 5b              Ostatnio przeczytałem książkę pt. „Koalicja Szpiegów” Agnieszki Stelmaszyk. Wypożyczyłem ją, ponieważ lubię historie detektywistyczne.
             Główny bohater to jedenastoletni Robert, któremu pół roku temu umarli rodzice. Jest przekonany na 100 %, że ktoś maczał palce w śmierci mamy i taty. Pewnego dnia otrzymuje list w zielonym kolorze, zresztą jego ulubionym z informacją od niejakiego Luminariusza. Nadawca chce, aby Robert poznał prawdę na temat śmierci rodziców. Czytając, odczuwałem niesamowite emocje. Raz śmiałem się, a raz płakałem. Książka nauczyłam mnie bardzo ważnej rzeczy, zawsze dążyć do celu, mimo że nikt nie obiecał, że będzie łatwo. Powiem wam w sekrecie, że gdy czytałem z młodszym kuzynem, był niezwykle zainteresowany przygodami Roberta. Utkwiła mi w pamięci przygoda, gdy bohater książki spotkał starą przyjaciółkę Monikę, którą poznał na obozie językowym. Zwiedzili razem Berlin i Paryż. Po odkryciu prawdy na temat zabójstwa rodziców, na jaw wyszła szokująca rzecz. Babcia głównego bohatera okazał się tajną agentką! Wyobrażacie to sobie ? Pracowała dla BBŚ.
            Jestem smutny, ponieważ to była pierwsza część, a chciałbym poznać dalsze przygody bohatera. Mam nadzieję, że do naszej biblioteki trafi kolejna seria przygód Roberta. Polecam wszystkim książkę. Jest dla tych, którzy lubią siedzieć wygodnie na kanapie i czytać. Autorce życzę, by pisała więcej książek takich jak ta. Powodzenia Pani Agnieszko!

                                                                                                Maciej Hoppe, klasa 5b
        

Przeczytana przeze mnie książka - ,,Wakacje Mikołajka"(aut. Rene Goscinny) – to zbiór wesołych historyjek. Przedstawia przygody chłopca spędzającego wczasy z rodzicami. Niesamowite perypetie bohaterów powodują, że opisane historie czyta się szybko i z uśmiechem.
Nawet największy ponurak rozweseli się, gdy przeczyta, jak Mikołajek wraz z nowo poznanymi kolegami, bierze udział w zajęciach gimnastycznych, czy gra w minigolfa.
Jak każdy chłopiec, zawsze znajdzie czas na psoty i figle.
Sądzę, że jest to  idealna książka na szare i smutne dni.
                                                              Wiktoria Gizicka, klasa IV b
                 

  
Miło wspominam książkę „Opowieści z Narnii. Książę Kaspian” C. S. Lewisa, która opowiada o rodzeństwie: Zuzannie, Łucji, Piotrze i Edmundzie. Zostali oni przeniesieni do baśniowej krainy. Opowieść wprowadziła mnie  w magiczny świat baśni, gdzie żyją dziwne istoty i mówiące zwierzęta, a nad wszystkim czuwa Wielki Lew- Aslan.
Sądzę, że książka jest bardzo interesująca i niezwykła. Przedstawia mnóstwo przygód, które dzieci przeżywają, spacerując po baśniowej Narnii. Uważam, że warto przeczytać wszystkie części opowieści i śmiało mogę polecić ją moim znajomym.

                                                          Maciej Hoppe, klasa IV b
Ostatnio przeczytałam  książkę autorstwa Megan McDonald pod tytułem „ Hania  Humorek  ogłasza niepodległość”. Uważam, że  jest  to  wesoła historia o dziewczynce, która czasem się buntuje i koniecznie chce uwolnić się od brata. Jej  perypetie opisano  w zabawny sposób. Fabuła wprowadziła mnie w dobry nastrój. Spędziłam wiele miłych chwil w towarzystwie Hani, a losy bohaterki dostarczały pozytywnych wrażeń.
Każdy, kto chce przeżyć wspaniałą przygodę z Hanią, powinien przeczytać  tę książkę.

                                                           Malwina Banaszak, klasa IV b
Ostatnio przeczytałem książkę pt. „Sir Galimatias i duch” autorstwa Martyna Beardsleya.
Fabuła jest dość zabawna, ponieważ nie znam żadnego rycerza, który byłby takim fajtłapą...
Książka dostarcza sporo emocji, a odkąd pojawia się duch, Sir Henryk Włochacz, na zamku Camelot nie ma ani chwili spokoju.
Ta zabawna opowieść przeznaczona jest zarówno dla dzieci jak i dorosłych.
Myślę, że czytelnik się nie zawiedzie. Serdecznie polecam.

                                                      Adrian Nowakowski, klasa  IV bOstatnio przeczytałam bardzo ciekawą książkę: „Antykwariat pod Błękitnym Lustrem” Martina Widmarka (tego samego, który napisał „Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai”).
         Książka opowiada o Dawidzie, który jest bardzo zakochany w  Larisie.   Akcja książki rozgrywa się w szkole, w antykwariacie i na przystani. Rodzice zostawili syna  pod opieką pracującego w antykwariacie pana Melchiora. Nagle opiekun Dawida znika ujawniając przedtem tajemnicę, która na zawsze zmieni życie  chłopca. W odnalezieniu starca pomaga Dawidowi jego dziewczyna, bez której nic by się nie udało. Książka jest jedną z najnowszych w naszej szkolnej bibliotece, dobrze się czyta!
                                                              Julia Smoleńska, klasa VI a


Książka,  którą ostatnio przeczytałem to „Tajemnica kina’’ Martina Widmarka oraz Heleny Willis. Historia jest ciekawa ,tajemnicza , ponieważ opisuje losy skradzionych psów. Fabuła nie pozwala się nudzić - bohaterowie uczestniczą w wielu niebezpiecznych przygodach . Jest to powieść kryminalna , w której do samego końca nie wiadomo, kto jest przestępcą.
Polecam tę książkę, gdyż dostarcza czytelnikom wiele emocji.       

Jakub Bąk, klasa IV b                     

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza