niedziela, 10 stycznia 2016

Nasze recenzje
Frida Nilsson to autorka książki pt. „Piraci Oceanu Lodowego”.
            Siri jest główną bohaterką tej opowieści. Urodziła się i mieszkała na Wyspie Niebieskiej, razem z tatą i młodszą siostrą – Miki. Rodzina nie miała wiele pieniędzy, ani cudownego domu. Mimo tego żyli radośnie. Dziewczynki (jak wiele ludzi na oceanie) lubiły opowiadać sobie historie o Białej Głowie, piracie, który był tak przerażający, że wydawał się nierealny.  Porywał on bowiem niewinne dzieci i zmuszał do pracy w kopalni, w której nikt nie wytrzymywał zbyt długo. Pewnego dnia siostry popłynęły na inną wyspę po jagody. Podzieliły się, jedna zbierała na jednej stronie wyspy, druga na drugiej. Lecz Miki długo nie wracała. W końcu Siri zaczęła bać się o swoją towarzyszkę. Pobiegła szybko, ale nie zobaczyła tam siostry. Jedyne, co widziała, to odpływający statek Białej Głowy. Wszystko było jasne, wróciła do portu. Czy Miki przeżyje? Jak potoczą się losy rodziny? Sprawdź odpowiedzi na te i inne pytania w książce.
            Mam nadzieję, że spodoba ci się ta opowieść. Mogę śmiało polecić ją każdemu. Przeczytaj ją, a dowiesz się jak bardzo może Cię to zainteresować!    

                                                      Zuzanna Matysek, klasa VI B

                                                  

                                             


Recenzja książki pt. ,,Marina” Carlosa Ruiza Zafóna
          ,,Zobaczyłem chłopca błądzącego pośród mgieł spowijających dworzec Francia i imię Marina zabolało znowu jak świeża rana.” To zdanie jest tajemnicze i mroczne, prawda?
          Tak jak cała opowieść, której autorem jest Carlos Ruiz Zafón. Człowiek ten pisze tak, że każde zdanie, to jedna z milionów części, które tworzą niesamowitą, piękną i pełną wrażeń opowieść. Jest to historia młodego chłopca z internatu, który wymyka się ze swojej szkoły, aby móc spacerować po magicznej Barcelonie. Lecz zapuszcza się w miejsce, w którym nie powinien się znaleźć. Trafia do pewnego na pozór opuszczonego domu. Poznaje tam piękną Marinę i jej ojca. Wraz z dziewczyną odkrywa mroczne, tajemnicze i niebezpieczne zakamarki tego miasta.
          Opowieść pt. ,,Marina” powinien przeczytać każdy. Ale musi być na to gotowy, bowiem ta historia nie kończy się dobrze.

                                 Klaudia Guzik, klasa VI A               „Morderstwo to nic trudnego” to książka, której autorką jest Agatha Christie. Jest to książka kryminalna.
              Akcja dzieje się w Anglii. Głównym bohaterem jest Luke Fitzwilliam. Był on policjantem, ale stwierdził, że ma dość swojej pracy. Wyjechał do swojego kolegi – Jimmy’ego Lorrimera. Po drodze spotkał dziwną kobietę – Pannę Pinkerton. Opowiedziała mu o dziwnych morderstwach, które działy się w miasteczku, w którym mieszkała. Na dodatek przewidziała, kto będzie następną ofiarą. Kiedy Luke dowiedział się, że pani z pociągu miała rację, bez zastanowienia pojechał do Wychwood. Jak potoczą się jego losy? Kto okaże się sprytniejszy? Kim będzie morderca? Na te, i inne pytania odpowiedź znajdziecie podczas czytania.
              Tę książkę polecam nawet tym, którzy nigdy nie czytali kryminałów. Całość akcji jest tak pociągająca, że nie będziecie chcieli oderwać się od książki!

                                                  Zuzanna Matysek, klasa VI B

                                           


Ostatnio zainteresowała mnie książka pt. „Marzycielki” autorstwa Katarzyny Majgier.
Głównymi bohaterami są : Monika, jej 13 letnia siostra Liliana oraz ich rodzice: mama Kinga oraz tata Janusz. Monikę poznajemy, kiedy po rozwodzie rodziców wraz z mamą i siostrą oglądają nowe mieszkanie. Niestety Monice nie podoba się, że z pięknej willi z ogrodem musi przeprowadzić się do szarego blokowiska. W książce znajdziemy również trudną sprawę rozwodu rodziców.  Liliana ma wymyśloną przyjaciółkę Kaśkę. Monika w przeciwieństwie do swojej siostry ma trzy przyjaciółki: Wiolę, Zosię i Marlenę.
Książka jest napisana w języku młodzieżowym. „Marzycielki” są książką dla nastolatków.
To ciekawa opowieść, zachęcam do przeczytania.  

                                                    Agata Zywert kl. VI A 


                     Kiedyś ktoś polecił mi super książkę, którą chciałbym Wam przedstawić. To „Szyfr Jazona”, autorem jest Agnieszka Stelmaszyk. Jest to przygoda dookoła świata. Pięciu jej  bohaterów zamierza szukać skarbów i zwalcza przeszkody. Przede wszystkim podobało mi się to, jak postacie współpracują ze sobą. Można wywnioskować, że nie należy się kłócić, tylko iść naprzód. Ważne jest też to, że książka napisana jest ciekawym, barwnym językiem. Naprawdę niesamowicie się czyta, druk jest duży, a dodatkowo występuje dużo obrazków. Moim zdaniem ta książka jest dla czytelników, którzy lubią przygody.

                              Polecam, Aleks Kornijczuk 6a 


„Poradnik hodowcy aniołów’’
Grzegorz Kasdepke

         
          Jedenastoletnia Marta dzięki pani w czerwonych kaloszach, dowiaduje się, kto jest hodowcą aniołów. Razem z bratem Rysiem, który uczęszcza do przedszkola, zmierzają do opiekuna aniołów, pana Bogdana.
          Opowieść uświadomiła mi, że warto być odważnym oraz pewnym siebie, ponieważ można się dowiedzieć o różnych sprawach, tak jak główna bohaterka Marta.
          Książka niezwykle mocno wciąga w swój świat. Przeczytałam ją w kilka godzin i bardzo chciałabym, aby powstała druga część. Czyta się bardzo szybko i płynnie.
          Polecam osobom, które lubią książki zawierające fantastykę. Uważam, że książka jest jedną z lepszych, które czytałam.


                                                           Anna Włodarczyk, klasa VI a
Lubisz krótkie, ale interesujące opowieści?
Masz ochotę wcielić się w role bohaterów?
W takim razie ta książka jest dla Ciebie!

Opowieść baśniowa Heleny Zawistowskiej pod tytułem „ W państwie podziemnego gnoma ” to przyjemna w czytaniu i nigdy nie nudząca powiastka. Książka jest o Czar – Babie – dobrej kobiecie, która chce pomóc Jowicie odnaleźć porwane przez gnomy dzieci. Na 100% zainteresuje osoby w wieku od 8 do 10 lat, a starszym pomoże w ucieczce od nudy.
Historia uczy być dobrodusznym, sprawiedliwym i uczciwym człowiekiem, pokazuje, że kłamstwo ma krótkie nogi. Opowieść napisana jest językiem prostym, a mi spodobało się w niej to, że przygody przeżywa się razem z bohaterami. Polecam ją każdemu, kto chce się zrelaksować i odpocząć lub przeczytać młodszym. Historia jest jak najbardziej interesująca.


Polecam, Kacper Goliński, klasa VI A


 


              Pani z biblioteki poleciła mi książkę do przeczytania na przerwę świąteczną pod tytułem „Grób Obcego”. Teraz ja mam okazję  Wam ją polecić.
              Książka rozpoczyna się ciekawie, a dokładniej od opowieści o Vidresie. Opowiadał tę opowieść Halvdanowi (głównemu bohaterowi) Bjorn Kowal. Halvdan został porwany przez Aste na jej statek. Namówiła go ona do bycia hieną cmentarną, czyli wikingiem, który wykopuje z grobu własności pogrzebanych. Najbardziej podobało mi się to, że ta książka jest krótka, dzięki czemu można przeczytać ją  nawet w jeden dzień i zachęca do przeczytania następnej części. Moim zdaniem ta książka ma tylko jeden minus, a jest nim za dużo rymowanek: trzy-cztery rymowanki jeszcze byłby ciekawe i fajne, ale tyle ich było, że czułem przesyt.

                              Dominik Żmuda, klasa VI A


 


Miałam szczęście, że znalazłam książkę pt. ,,Zezia, miłość i bunt na statku” autorstwa Agnieszki Chylińskiej.
            Książka jest o nastolatce – Zezi. Przeżywa ona wiele problemów, np. kłopoty z rodzicami, brak samoakceptacji czy problemy z matmą. Została napisana językiem współczesnym, jest zrozumiała dla młodego czytelnika, ma duże litery i sprawnie się ją czyta. Książka ta nauczyła mnie, że zawsze trzeba być sobą.
            Polecam tę opowieść każdemu, kto lubi czytać tego typu książki. Zezia stała się moją przyjaciółką. Może twoją też zostanie…

Magdalena Macioszek klasa 6a


 

„Przygody Tomka Sawyera” to książka Marka Twaina. Akcja dzieje się w Stanach Zjednoczonych. Główni bohaterowie to: Tomek Sawyer i Huck Finn. Książka jest interesująca i mogę polecić ją wszystkim,  ponieważ  są momenty mrożące krew w żyłach oraz dużo akcji. Opowieść ta przedstawia młodego chłopca, który mieszka ze swoją ciotką Polly, przysparza ciotce wielu zmartwień. Jest on wrażliwym chłopcem o gorącej głowie, najpierw działa, później myśli. Żądza przygód małego rozrabiaki wraz z jego energią nie podoba się dorosłym.
Przygody Tomka nie mają sobie równych.

Kacper Nowak, klasa VI A

 


RECENZJA KSIĄŻKI „MIKOŁAJEK” René Gościnnny.
Cieszę się, że przeczytałem książkę pod tytułem ,,Mikołajek’’. Powieść ta opowiada o chłopcu imieniem Mikołajek i o jego przyjaciołach.
Uwielbiam część, gdzie Mikołajek rozbił wazon, a gdy tłumaczył ojcu, on go nie słuchał i powiedział, żeby się pobawił. Były jeszcze inne sytuacje, które mnie bawiły, ale ta była najśmieszniejsza. Przygody Mikołajka nauczyły mnie, że trzeba być wesołym, nawet jeśli wpadniesz w kłopoty. Ta książka była napisana fantastycznym, lekkim i dowcipnym językiem.
          Książkę bardzo dobrze się czytało, były wesołe części, śmieszne sytuacje i ciekawe momenty. Polecam ją wszystkim, nawet starszym.

Olek Siemaszko klasa VI A
Ostatnio przeczytałam powieść pt. "Percy Jackson i bogowie olimpijscy. Morze potworów", której autorem jest Rick Riordan.
          Jest to bardzo ciekawa książka dla miłośników mitologii. Kolejna część przygód Percy'ego to strzał w dziesiątkę. Książka opowiada o nastolatku. Są w niej zawarte przygody młodzieńca i jego przyjaciół, którzy mają problemy z olbrzymami, ludożercami i potworami mitologicznymi. Główny bohater ze znajomymi musi przepłynąć Morze Potworów, aby na czas dostarczyć miastu lekarstwo. W tej książce podobało mi się to, że była zupełnie inna od pierwszej części i to, że przygoda Percy'ego była pełna wrażeń i emocji. Książka jest pisana językiem pełnym wyobraźni. Czyta się ją szybko i z głową pełną fantazji. Nauczyła mnie ona, że trzeba być wytrwałym. Książka z pewnością zainteresuje osoby, które lubią mitologię i opowieści fantastyczne.
                                                            Oliwia Karczmarz, klasa VI a
,,Był sobie pies 2’’ W. Bruce Camerona

            Ostatnio sięgnęłam po książkę Camerona pt. ,,Był sobie pies 2’’, ponieważ bardzo spodobała mi się pierwsza część. Byłam ciekawa dalszych losów głównej bohaterki, czyli psa o imieniu Bailey.
            Jest to zabawna opowieść o przyjaźni, oddaniu i poświęceniu. Tym razem pies przyjmuje imię Molly. Jego misją staje się wspieranie i opiekowanie Clarity Jone, którą poznał już w poprzednim wcieleniu. Niestety zadanie to nie należy do prostych. Na szczęście nic nie powstrzyma psiego bohatera. W tej części Bailey wciela się w różne rasy psów, co jest dodatkowym atutem książki.
Opowieść ta nauczyła mnie odwagi i dążenia do wyznaczonego celu. Uważam, że ten, kto kocha zwierzęta, powinien przeczytać tę książkę.

Julia Leśna 6A
        
                                              

                      „Wojtek spod Monte Cassino’’   autor: Wiesław A. LasockiPrzeczytałem książkę pod tytułem „Płonący Most”. Jest to druga część serii książek „Zwiadowcy”. Opowiada ona o przygodach młodego zwiadowcy Willa. Głównym celem było stoczenie i wygranie wojny z Morgarathem. Kiedy Will, Horace i inny zwiadowca jadą do Celtii, spotykają tylko opustoszałe miasto. Znajdują tam też dziewczynę o imieniu Evanlyn, która opowiada im co się stało. Dziewczyna mówi im, że Morgarath przybył do Celtii i wygonił wszystkich jej mieszkańców. Byłem zachwycony, że akcja książki toczy się szybko, bohaterowie przeżywają dużo przygód i umacniają swoją przyjaźń.
Książka bardzo mi się podobała i mam chęć przeczytać kolejną część.  Chcę przekonać się , jak dalej potoczą się losy chłopca.                                                                  Dominik Żmuda, 6A                                                      

Podczas wakacji przeczytałem książkę Johana Flanagana pod tytułem „Zwiadowcy. Ruiny Gorlanu”. Jest to pierwsza część cyklu.
Książka opowiada o marzeniach i przyjaźni. Pewien chłopak o imieniu Will miał marzenie, aby wstąpić do Szkoły Rycerskiej i zostać rycerzem. Niestety Will nie dostał się do tej szkoły, ponieważ był za szczupły, niski i wątły. Lecz pewien mężczyzna zauważył w chłopcu wielki potencjał. Był to mistrz zwiadowców. Zaprosił Willa do siebie na szkolenie. Uczył chłopca sztuki strzelania z łuku, podchodzenia przeciwnika i tropienia śladów, a także zasad honoru. Książka bardzo mi się podobała i mam chęć przeczytać następną część, czyli księgę drugą. Polecam ją każdemu.


                                                                                  Dominik Żmuda, 6A


                                         „Niebezpieczna misja”  Sophie McKenzie

Podczas wakacji przeczytałem książkę pt. „Niebezpieczna misja”.                        Opowiada o przygodach rodzeństwa Joe i Scarlett oraz ich psa Pippy. Pewnego dnia dzieci wsiadają do tajemniczego pociągu, który przenosi ich w czasie. Joe i Scarlett przenoszą się do Londynu w czasy II wojny światowej. Mają oni misję, żeby uratować Alfiego i jego babcię przed nalotem bombowym. Żeby się dowiedzieć, czy im się udało, musicie koniecznie przeczytać tę książkę!
Polecam ją, ponieważ jest w niej wiele przygód i bardzo wciąga czytelnika.
           

                                                                    Maksymilian Rudak, 6 B


                                                       


„Skarb królów”   autor: Dariusz Rekosz

Z dużą przyjemnością przeczytałem książkę przygodową pod tytułem „Skarb królów”.
Akcja książki rozgrywa się w małym miasteczku Sosnowo, położonym między Katowicami a Krakowem. Głównym bohaterem, a zarazem narratorem opowieści jest Wojtek Sokół, zwykły chłopak, uczeń podstawówki, wychowywany tylko przez tatę. Jego tata Tomasz prowadzi antykwariat. Pewnego dnia Wojtek wpada na trop ciekawej zagadki, którą rozwiązuje razem z koleżanką, tatą oraz nauczycielką historii. Nie są jednak jedynymi osobami, które chcą tę sprawę rozwiązać.
Książka była bardzo ciekawa. Polecam ją czytelnikom, którzy lubią zagadki.

                                                     Dominik Żmuda, klasa Va

                                          


           Jest to bardzo ciekawa książka, która opowiada o żołnierzach i ich towarzyszu – niedźwiedziu Wojtku.
Historia jest niesamowita - tym bardziej, że prawdziwa! Podoba mi się, że pod koniec opowieści opublikowano archiwalne zdjęcia. Jest też bardzo ładnie ilustrowana, w pasujący sposób, taki trochę wojskowy.
       Historyjki o niedźwiedziu Wojtku opowiedziane są tak, że nadają mu niemal ludzkiej osobowości. Najbardziej podobała mi się historia, gdy poczuł dzikość i próbował upolować konia, a także jak straszył ludzi na plaży, bo tak kochał kąpać się w morzu, że do niego wbiegał.
      Dowiedziałem się też różnych ciekawych rzeczy. Teraz wiem, że "baczech" po persku znaczy niedźwiedź. Jeśli chcesz się więcej dowiedzieć, to przeczytaj tę książkę.

Ciekawostki:
Niedźwiedź Wojtek, który wraz z polskim wojskiem przeszedł cały szlak Armii Andersa, doczekał się... pomnika w Szkocji.
Wojtek lubił pić wino i piwo. Miał ponad ćwierć tony i 1,80 centymetrów wzrostu (jak stał na tylnych łapach). Przygarnięto go w kwietniu 1942 r. Szybko został oswojony i wkrótce dopisano go na listę personelu polskiego wojska –
- 22. Kompani Zaopatrywania Artylerii.


                                                 Dominik Żmuda, klasa V a


                                                     
„Dywizjon 303”
Arkady Fiedler

          Książka, którą ostatnio przeczytałem, różni się od tych, które zazwyczaj wybieram, ponieważ opowiada ona prawdziwą historię  polskich pilotów  z Dywizjonu 303.
          Książkę napisał Arkady Fiedler na polecenie generała Władysława Sikorskiego. Autor opisuje w niej losy polskich asów przestworzy, którzy biorą udział w bitwie o Anglię w 1940 roku. Na samym początku Fiedler przedstawia nam ogólną sytuację w Europie po inwazji Niemiec na Polskę, a następnie opisuje sylwetki bohaterów z Dywizjonu 303. Książka jest tym bardziej ciekawa, ponieważ zawiera mnóstwo archiwalnych zdjęć z okresu walk naszych polskich bohaterów. Jestem dumny z nich, ponieważ  wykazali się bohaterstwem i odwagą.


                                                           Maksymilian Rudak, klasa V B                                                                                                      "DZIEWCZYNKA Z PARKU"
autorka: Barbara Kosmowska

   Książka, którą polecam, to ,,Dziewczynka z parku''. Bardzo mnie ona zaciekawiła, a także wzruszyła.
               Przeczytana przeze mnie książka opowiada o dziewczynce, której zmarła ważna osoba-tata. Nie miała zbyt wielu przyjaciół, ale najczęściej trzymała się z Jeremiaszem, który choruje na cukrzycę. 
Dziewczynka Andzia lubiła chodzić do parku, w którym było mnóstwo ptaków. Zawsze chodziła tam z tatą. Dziewczynka musiała zmierzyć się z nieszczęściem, a dodatkowo przeżywała, że jej mama jest strasznie smutna i nie może sobie poradzić po śmierci taty.
              Jeśli jesteś ciekawy, jak bohaterka radziła sobie ze stratą ukochanego taty, to radzę Tobie przeczytać tę historię.
                                                           Amelia Kaszubowska, klasa Va

                                                     
  Recenzja książki pt. "Magiczne Drzewo. Tajemnica Mostu".


 "Magiczne Drzewo. Tajemnica Mostu" jest opowieścią niezwykle ekspresyjną. To już druga część z cyklu "Magicznego Drzewa". Bohaterami są osoby w wieku od 7 do 13 lat, które dokonują wielu magicznych zmian w otoczeniu, dzięki posiadaniu czerwonego krzesła. Niezwykle barwnie przedstawił autor sposób rozumowania dzieci, które pragnąc wybrać się w podróż, wyczarowały robota – dziadka.

 Polecam tę książkę, ponieważ była bardzo fajna i ciekawa, bohaterowie przezywali wiele przygód. Czułam się jak jedna z bohaterek.Oliwia Karczmarz, klasa IVb
                         
                                                                   Książka pt. "Tajemnice Wampirów" opowiada o pięknej Elenie i tajemniczym Stefano, który, jak się okazuje, jest wampirem. Elena i tak się w nim zakochuje. Niestety w miasteczku pojawiają się niewyjaśnione ataki. Mieszkańcy obwiniają Stefano, ale Elena w to nie wierzy i ma zamiar znaleźć winowajcę.
           Po przeczytaniu książki zaczęłam bardziej w siebie wierzyć. Przestałam martwić się, co powiedzą inni,  a raczej myślałam, jak to wpłynie na moją przyszłość. Polecam ją wszystkim zagubionym i zakochanym. Czasem wybranie innej drogi, niż inni by chcieli, zmienia twoje życie na lepsze. 
                                                                                 Malwina Banaszak 6b                                                                            Książka pt. "Nela na tropie przygód" opowiada o dziewczynce, która zwiedza różne zakątki świata. Nela to ciekawa i fascynująca osoba.       
W lekturze można znaleźć wiele ciekawostek, faktów i opowieści z najodleglejszych miejsc na Ziemi. Ośmiolatka ma już w planach kolejne wyprawy, a w przyszłości chce zostać prezenterką telewizyjną.
Zachęcam do przeczytania tej książki, ponieważ jest tego warta. Nie można się od niej oderwać. Zaskakiwała interesującymi wydarzeniami. Polecam tę lekturę.
Agata Łukaszewicz klasa 6b                                                  


Chciałbym zachęcić do przeczytania książki pt. „Arka Czasu” z tajemniczym podtytułem: „czyli wielka ucieczka Rafała od kiedyś przez wtedy do teraz i wstecz”, napisanej przez Marcina Szczygielskiego.
Jej bohater to prawie dziesięcioletni chłopiec, Rafał. Mieszka w Dzielnicy (getcie warszawskim) z Dziadkiem, ponieważ jego rodzice wyjechali do Afryki. Starszy pan opiekuje się wnukiem. Będąc muzykiem, zarabia, grając na skrzypcach. Chłopiec nie chodzi do szkoły, jedyną jego rozrywką są wycieczki do biblioteki i wypożyczanie książek. Ulubioną powieścią Rafała stanie się „Wehikuł czasu” Wellsa. Dziadek, chcąc go ratować przed śmiercią, sprzedaje swoje ukochane, cenne skrzypce i organizuje ucieczkę wnuka, zapewniając mu opiekę polskiej rodziny poza murem. Niestety ucieczka nie do końca przebiega pomyślnie i chłopiec zmuszony jest zamieszkać w opuszczonym zoo ... To początek niesamowitych przeżyć ....
Według mnie jest to jedna z najlepszych powieści, jakie przeczytałem. Z jednej strony fascynująca, a z drugiej wzruszająca, smutna i pełna niebezpiecznych wydarzeń. Warto zaznaczyć, że historia o żydowskim chłopcu, któremu udaje się uciec z getta jest wątkiem, który wydarzył się naprawdę.
Książkę tę polecam wszystkim, którzy lubią historię z motywem fantastycznym!

Łukasz Cierzniakowski, klasa VI B                                              Autor-Thomas Brzezina

Tytuł- „Na tropach carskiego ducha”.Książka opowiada o przygodach młodych detektywów. Dzieci chcą dowiedzieć się, czy duch rosyjskiego cara istnieje. Napotykają na swojej drodze różne przygody. Odkrywają ciekawe i trochę straszne zagadki.


Gdy zobaczyłam tę książkę na półce w szkolnej bibliotece, wiedziałam że muszę ją przeczytać. Bardzo mnie zainteresowały przygody młodych detektywów. Od początku byłam ciekawa, jak skończy się ta przygoda.
 Poleciłabym książkę każdemu, kto lubi fantastyczne i straszne opowiadania.

                                                            Weronika Lipińska, klasa VI B 

                            
                                                  
         

             Książka, którą ostatnio przeczytałem to "Mały Książę." Napisał ją A. de Saint Exupery.
         Głównym bohaterem opowieści jest Mały Książę. Mieszkał on samotnie na maluteńkiej planecie B-116. Znajdowały się na niej dwa wulkany, na których bohater smażył sobie śniadanie. Chłopiec hodował jedną różę, która przepięknie pachniała. Bohater pielęgnował planetę, wyrywając codziennie chwasty.
        Chłopiec był samotny, ponieważ nie miał rodziców, rodzeństwa, przyjaciół ani kolegów. Postanowił to zmienić i rozpoczął podróżowanie po innych planetach. Spotykał samych dorosłych. Z każdą napotkaną osobą rozmawiał. Kiedy dotarł na Ziemię, zaprzyjaźnił się ze starym pilotem. Dzięki niemu zrozumiał, jak ważna jest miłość.
       Bardzo podoba mi się fragment, w którym dorosły narysował dla Małego Księcia baranka.
       Poleciłbym tę książkę każdemu. Jest to wzruszająca opowieść o miłości i przyjaźni.


                                                                                         Mikołaj Chociłowski, klasa V A                                                         

          Ostatnio przeczytałem książkę pt. „Kroniki Archeo – Tajemnica Diamentowej Doliny” autorstwa Agnieszki Stelmaszyk. Akcja toczy się w Australii. Opisuje niezwykłe przygody przyjaciół szukających Diamentowej Doliny.
            Najbardziej zainteresowała mnie historia Ofelii, Bartka i Ani. Lecąc samolotem, rozbili się   w dżungli. Postanowili się rozdzielić i poszukać wyjścia. Po drodze dzieci zgubiły się. Nieprzytomnych odnaleźli ludzie z pobliskiego plemienia. Gdy się obudziły, dowiedziały się, że są blisko doliny. Chłopiec z wioski zaprowadził grupę bohaterów na miejsce. Był bardzo smutny, bo obawiał się, że Ania i Bartek zabiorą diamenty. Gdyby to zrobili, zniszczyliby dom ludzi z plemienia. Jednak bohaterowie poszli dalej i odnaleźli swoich przyjaciół. Wszyscy bezpiecznie wrócili do domu.
            Polecam książkę wszystkim, którzy kochają przygody. Uważam, że jest bardzo ciekawa i pouczająca.

                                                                                             Mateusz Tobolski, klasa VI B
                                          
 


                                                                 Opowiem Wam o książce pt. „Dzienniczek Zakręconej Nastolatki” autorstwa Renaty Opali. Ta opowieść bardzo mnie zainteresowała, ponieważ jest pisana w formie pamiętnika.
            Jest to książka, w której Joasia opisuje swoje przygody. Najbardziej w pamięci utkwiła mi historia o psie Rubinie i jego bohaterskim wyczynie. Pewnego gorącego dnia dziewczynka wraz
z rodziną postanowiła pójść nad jezioro. Gdy dotarli na miejsce, z daleka było widać bawiące się
w wodzie dzieci. Próbowały one spuścić na wodę dwie napompowane samochodowe dętki, które po opuszczeniu zaczęły niefortunnie oddalać się od brzegu. Jedno z dzieci postanowiło pójść po dętkę, ale nagle płycizna się skończyła i chłopiec zaczął tonąć. Siostra bohaterki z rodzicami zauważyli tonącego chłopaka, więc, by go ratować, wskoczyli do wody. Jednak najszybciej dotarł do niego Rubin. Dziecko  złapało psa za ogon i zwierzę dotarło z nim do brzegu. Wszyscy dziękowali
i gratulowali psiakowi.
           Moim zdaniem książka jest interesująca, a przygody zawarte w niej, opisywane są w ciekawy sposób. Polecam tę lekturę wszystkim moim rówieśnikom.


                                                                        
                                                                                          Amelia Podlasińska, klasa V A
                                                      


     Opowiem o książce, którą przeczytałam jako dodatkową. Tytuł tej krótkiej noweli to ‘’Janko Muzykant ‘’. Napisał ją Henryk  Sienkiewicz.
      Nowela jest bardzo ciekawa. Opowiada o chłopcu, który nosił imię Janek. Był on dzieckiem o słabym zdrowiu, nierozgarniętym. Jego matka bila go za lenistwo i ciągłe mówienie o graniu na istrumentach. Janko wszędzie słyszał muzykę, wykradał się w nocy pod karczmę, aby jej posłuchać. Najbardziej uwielbiał dźwięk skrzypiec. Wykonał własny instrument z gonta i włosienia końskiego, ale nie brzmiały tak jak te z karczmy. Chłopiec wymykał się pod dwór, aby słuchać gry na skrzypcach w wykonaniu tamtejszego lokaja. Janko ukradł mu  instrument. Chłopiec stanął przed sądem, który postanowił, że karą będzie chłosta. Niestety Janek był wychudzony i bity wcześniej przez matkę. Wychłostany,  konał trzy dni na łóżku, wsłuchując się w dźwięk dobiegający ze wsi.Chłopiec pytał matkę, czy Bóg da mu upragniony instrument. Umarł, myśląc o skrzypkach.
      Nowela jest bardzo ciekawa i wzbudza emocje.  Pokazuje nam, że każdy ma marzenia i bezwzględnie staramy się do nich dążyć .

                                                                                                Victoria Zelewska, klasa V A            Ostatnio przeczytałam książkę pt:"Biuro detektywistyczne Lassego i Mai. Tajemnica pociągu" autorstwa Marka Widmarka i Heleny Wilis.
        Historia opowiada o dwójce młodych detektywów, Mai i Lassego, którzy tym razem przeżywają  przygodę w pociągu. W jednym z wagonów jest ogromna ilość pieniędzy. Prawie każdy pasażer ma motyw, aby je ukraść. Detektywi po rozmaitych poszlakach dowiadują się, kto zawinił. Ich przygody są bardzo ciekawe i rozmaite. Czytając książkę, razem z bohaterami patrzę i łączę poszlaki, badam fakty, o których się dowiedziałam. 
        Pamiętam, że gdy czytałam, zastanawiałam się, skąd autorzy mają pomysły na takie fantastyczne książki? W książce zawarte są wspaniałe przeżycia. Lektura jest fascynująca. Każda sekunda spędzona przy niej jest niesamowita. Polecam każdemu, kto lubi zagadki lub tym, co nie wiedzą jaką książkę mają wybrać.

                                                                                                 Laura Laszczyńska, VI B                                                    

     Polecam wam książkę, którą ostatnio czytam. Jest ona zatytułowana ,,Magiczne drzewo. Cień smoka.'' Jej autorem jest Andrzej Maleszka. Czytając ją,  łatwo sobie wszystko wyobrazić.
     To kolejna część przygód Kukiego, Blubka, Gabi i Budynia. W tej przygodzie dzieci odnajdują magiczną figurkę, która zmienia się w człowieka z wielką mocą. Dziewczynka, która powstaje z figurki, ma na imię Idalia, a wszystko czego sobie zażyczy, od razu się spełnia. Przez nieuważne życzenie Ida wywołuje z morza wielkiego smoka. Dzieci i pies Budyń muszą go zniszczyć, zanim rzuci na świat swój cień. Opisana przygoda to zdecydowanie najniebezpieczniejsza z wypraw bohaterów.
     Na razie nie wiem, co będzie dalej, ale zapowiada się świetnie. Polecam książkę każdemu.

                                                                               Wojtek Chlebicz, klasa 4A

 Niedawno przeczytałem książkę pt. ,,Tajemnica szpitala''. Jej autorami są Martin Widmark i Helena Willis.
Opowieść zaciekawiła mnie, ponieważ dotyczy interesującej zagadki. Gdy Sara złamała sobie nogę, jeżdżąc na łyżwach, musiała trafić do szpitala. Dino był szaleńczo zakochany w Sarze, dlatego dzielnie jej towarzyszył. Oczywiście na miejscu pojawiają się Lasse i Maja, którzy są wszystkiego ciekawi i lubią rozwiązywać tajemnice. Książka jest interesująca. Czytając ją, czułem się, jakbym wraz z bohaterami brał udział w wydarzeniach. Chciałbym z nimi rozwiązywać zagadki i przyłączyć się do ich przygód. Byłoby fantastycznie, gdyby chodzili do naszej szkoły. Bohaterowie mają zabawne i ciekawe pomysły.
Seria Lassego i Mai to według mnie bardzo udany projekt, gdyż pomaga rozwijać się dzieciom. Polecam gorąco !!
                                                                                          Nataniel Gawronek, klasa 4 a


                                                                                                Ostatnio przeczytałem książkę pt. ”Hej Jędrek! Przepraszam, czy tu borują?” autorów R. Skarżyckiego i T. Lwa Leśniaka.
To, co przyciągnęło moją uwagę, to okładka książki, na której widzimy głowę chłopca u dentysty.
Lektura opowiada o Jędrku i jego przyjaciołach. Bohater jest uczniem 4 klasy i ma 10 lat. Przeżywa zwariowane i fascynujące przygody.
Do jego szkoły przychodzi nowa dentystka, która wszystkim dzieciom leczy zęby i ukrywa w nich diamenty.
Polecam przeczytanie książki, ponieważ jest napisana w zabawnej formie, a do tego zawiera komiksowe ilustracje. Na pewno zaciekawi każdego, kto lubi przygody i zwariowane historie.

                                                                                       Bartosz Rydlewski, klasa 4 a

   

                                 

   Książka, którą ostatnio czytam to ,,Przygody Tomka Sawyera". Jej autorem jest Mark Twain.
            Na początku opowieść była wspaniała.Czytałem ją szybko i chętnie. Jednak pod koniec zaczęła mnie nieco nudzić. Najciekawszą przygodą była wyprawa Hucka, Joego i Tomka na wyspę, gdy chcieli zostać piratami. Chłopcom bardzo się podobało, ale w końcu chcieli wracać. Dowiedzieli się jednak, że wszyscy ich szukają, myśląc, iż się utopili. Wówczas Tomkowi do głowy przyszedł pomysł. Plan był taki, żeby wrócili do domu w dniu pogrzebu.To właśnie pod koniec tej historii akcja książki zwolniła tempo i stałą się, moim zdaniem, nieciekawa.
            Polecam tę książkę każdemu koledze, ponieważ podczas czytania wszystko łatwo sobie wyobrazić, a rozwijanie wyobraźni to przydatna umiejętność.

Wojtek Chlebicz, klasa 4a


             Ostatnio czytałam wspaniałą książkę pt: ”Zew Krwi” Jack’a London’a.  Opowieść o zachwycającej historii pewnego psa, który najpierw żył po królewsku, potem poszedł na bolesne tortury, a ostatecznie był psem zaprzęgowym.
            Przeżyłam bolesne chwile razem z nim. Lektura spowodowała, że łzy same cisnęły się do oczu. Zobaczyłam jak okrutny może być człowiek i jaką krzywdę może zrobić zwierzęciu. Te liczne perypetie, jakie bohater przeżywał, wzruszały za każdym razem. A jakże był zawstydzony, gdy mu założyli kaganiec i uprząż. Wspaniały, niezwykły i piękny pies czuł się poniżony.

            Uważam, że powieść godna wypożyczenia i przeczytania. Polecam każdemu, kto lubi ciekawe przygody i zachwycające opowieści. Sięgnijcie po lekturę!

Laura Laszczyńska, klasa 5bKilka tygodni temu przeczytałam książkę pt. „Harry Potter i komnata tajemnic”.
Jest to druga część z serii książek J.K.Rowling.
Książka ta bardzo mnie zainteresowała, gdyż w ciekawy sposób opisuje losy chłopca o imieniu Harry, którego rodzice są czarodziejami. Zawarte w niej przygody chłopca przedstawiają walkę ze złem. Harry jest na wakacjach w domu przy Privet Drive. Stamtąd samochodem zabiera go do Hogwartu Ron. Akcja rozgrywa się w szkole czarodziei, gdzie chłopiec z dwójką przyjaciół przeżywa mnóstwo niesamowitych przygód.

Czytając książkę przeniosłam się do świata magii i czułam się niezwykle, gdyż miałam wrażenie, że sama w nim uczestniczę. Bardzo spodobała mi się ta historia, ponieważ na przykładzie Harrego autorka pokazała, że prawdziwy przyjaciel zawsze nam pomoże i nie pozwoli nas skrzywdzić. 

Amelia Podlasińska, klasa 4a                           Książka, którą ostatnio czytałam  to ,, Klub nocowanek - u Rosie '' autorstwa Rose Impey. Lektura opowiada o pięciu przyjaciółkach: Franke, Kenny, Felicyty, Rosie i Lyndsey.
                             Dziewczyny chcą się dobrze bawić, a zamiast tego ciągle wpadają w tarapaty. Książka zachwyciła mnie, ponieważ przyjaciółki zawsze wychodzą cało ze wszystkich problemów. Dzięki lekturze przeżywałam niesamowite emocje, czułam się, jakbym była jedną z nich. Odczuwałam, że bohaterki żyją w naszym świecie i że się z nimi przyjaźnię.
                              Polecam tę książkę wszystkim dziewczynom. Frankie, Kenny, Felicyty i Lyndsey zawsze mają dobry humor i dużo się śmieją, zwłaszcza na nocowanku u Rosie. Lektura nauczyła mnie, że nieważne, jakiego zwierzaka bierze się pod opiekę, zawsze wiąże się z tym jakieś ryzyko. Jeśli jest to chomik, może uciec z klatki i już się nie odnaleźć. Jeśli bierzesz pod opiekę psa, może on uciec lub nas pogryźć. Nie mogę się doczekać następnej części Klubu Nocowanek u kolejnych dziewczyn.
Patrycja Sobota, klasa 5b
                      Książka, którą ostatnio przeczytałem to ,,Czy wojna jest dla dziewczyn?’’ Pawła Beręsewicza.
                              Lektura ta opowiada o dziewczynce o imieniu Ela, która przeżyła II wojnę światową. Jej tata zaginął podczas wojny. Mama była lekarzem i długo pracowała w szpitalu. Podczas jej nieobecności dziewczynką zajmowała się ciocia. Pewnego dnia, gdy Ela wracała ze szkoły, napotkała dwie osoby ubrane w czarne mundury. Byli to niemieccy żołnierze. Zabrali oni mamę dziewczynki do obozu koncentracyjnego. Elą zajęła się ciocia. Był to bardzo trudny czas dla głównej bohaterki. Bardzo tęskniła za rodzicami. Musiała sobie radzić sama w wielu trudnych sytuacjach. Sama na siebie uważać. Pod koniec wojny wraca do niej mama, której udało się zbiec z obozu. Otrzymują również wiadomość o śmierci ojca.
                            Uważam, że jest to bardzo mądra opowieść o trudnych czasach, do których przenosimy się wspólnie z bohaterką. Podziwiam jej postawę. Pomimo tego, iż była dzieckiem, musiała nauczyć się żyć w tych okrutnych czasach. Lektura daje odpowiedź na tytułowe pytanie: niestety wojna dotyczy również małych dziewczynek.
Jakub Bąk, klasa 5b


                  Książka, którą przeczytałem  to "Kroniki Archeo - Sekret Wielkiego Mistrza". Autorem tej cudownej opowieści jest Agnieszka Stelmaszyk. Lektura opowiada o średniowiecznych zamkach.
             Akcja książki toczy się głównie w Polsce. Najbardziej zaciekawiły mnie zagadki i tajemnica zaginionego relikwiarza. Jedna z łamigłówek była związana ze skarbem Krzyżaków. Dzieci znanych archeologów kolejny raz postanowiły na własną rękę poszukać artefaktów. Udało im się wpaść na trop umiejscowienia skarbu. Mary Jane poznała Thomasa, któremu powiedziała o swoich zamiarach. Chłopak jednak okazał się zdrajcą. W poszukiwanie relikwiarza zamieszani byli też złodzieje. Dzieciom w końcu udało się odnaleźć skarb, a złodzieje i Thomas zostali zatrzymani przez policję.
               Wspólnie z bohaterami przeżywałem ich przygody. Wspaniała historia spowodowała, że chciałbym przeżyć kiedyś takie przygody, jak oni. Uważam, że każdy, kto lubi tę epokę, oraz tajemnice, powinien sięgnąć po książkę.
Mateusz Tobolski, klasa 5b


                       Ostatnio przeczytałem bardzo fajną książkę pt.: ”Henryśka dostaje list”.
Opowiada ona o dziewczynce imieniem Henryśka , jej życiu i rodzinie.
Bardzo spodobała mi się ta opowieść, ponieważ jest zabawna i zaskakująca. Główna bohaterka przeżywa mnóstwo ciekawych przygód, szczególnie za sprawą małej wróżki Malwinki, którą dziewczynka znalazła pewnego dnia pod swoim łóżkiem, śpiącą w skarpetce.
                        Książkę polecam, ponieważ gwarantuje świetną zabawę i przenosi czytelnika w świat fantastyki.

Michał Małkiewicz, klasa 4a


                         Przeczytałam książkę pt. " Czarownica piętro niżej" Marcina Szczygielskiego Jest to opowieść długa, ale za to bardzo ciekawa.
                       Majka to główna bohaterka tej książki. Jadąc na wakacje do ciabci, przeżywa wiele przygód. U ciabci poznaje gadającego kota i wiewiórkę. Jest to para sympatycznych i dziwnych przyjaciół. Tajemniczy i przebiegły kot bardzo przywiązuje się do dziewczynki, a kapryśna wiewiórka myśli, że jest lisem. Lektura nauczyła mnie większego szcunku do drugiej osoby. Wspólnie z bohaterką cieszyłam się łonem natury i spokojem. Moim zdaniem nie ma osoby, która by nie polubiła Majki.
                           Z całego serca polecam tę książkę, ponieważ mam pewność, że nikt się nie zawiedzie.
Malwina Banaszak, klasa 5b


              Ostatnio przeczytałem książkę pt. „Koalicja Szpiegów” Agnieszki Stelmaszyk. Wypożyczyłem ją, ponieważ lubię historie detektywistyczne.
             Główny bohater to jedenastoletni Robert, któremu pół roku temu umarli rodzice. Jest przekonany na 100 %, że ktoś maczał palce w śmierci mamy i taty. Pewnego dnia otrzymuje list w zielonym kolorze, zresztą jego ulubionym z informacją od niejakiego Luminariusza. Nadawca chce, aby Robert poznał prawdę na temat śmierci rodziców. Czytając, odczuwałem niesamowite emocje. Raz śmiałem się, a raz płakałem. Książka nauczyłam mnie bardzo ważnej rzeczy, zawsze dążyć do celu, mimo że nikt nie obiecał, że będzie łatwo. Powiem wam w sekrecie, że gdy czytałem z młodszym kuzynem, był niezwykle zainteresowany przygodami Roberta. Utkwiła mi w pamięci przygoda, gdy bohater książki spotkał starą przyjaciółkę Monikę, którą poznał na obozie językowym. Zwiedzili razem Berlin i Paryż. Po odkryciu prawdy na temat zabójstwa rodziców, na jaw wyszła szokująca rzecz. Babcia głównego bohatera okazał się tajną agentką! Wyobrażacie to sobie ? Pracowała dla BBŚ.
            Jestem smutny, ponieważ to była pierwsza część, a chciałbym poznać dalsze przygody bohatera. Mam nadzieję, że do naszej biblioteki trafi kolejna seria przygód Roberta. Polecam wszystkim książkę. Jest dla tych, którzy lubią siedzieć wygodnie na kanapie i czytać. Autorce życzę, by pisała więcej książek takich jak ta. Powodzenia Pani Agnieszko!

                                                                                                Maciej Hoppe, klasa 5b
        

Przeczytana przeze mnie książka - ,,Wakacje Mikołajka"(aut. Rene Goscinny) – to zbiór wesołych historyjek. Przedstawia przygody chłopca spędzającego wczasy z rodzicami. Niesamowite perypetie bohaterów powodują, że opisane historie czyta się szybko i z uśmiechem.
Nawet największy ponurak rozweseli się, gdy przeczyta, jak Mikołajek wraz z nowo poznanymi kolegami, bierze udział w zajęciach gimnastycznych, czy gra w minigolfa.
Jak każdy chłopiec, zawsze znajdzie czas na psoty i figle.
Sądzę, że jest to  idealna książka na szare i smutne dni.
                                                              Wiktoria Gizicka, klasa IV b
                 

  
Miło wspominam książkę „Opowieści z Narnii. Książę Kaspian” C. S. Lewisa, która opowiada o rodzeństwie: Zuzannie, Łucji, Piotrze i Edmundzie. Zostali oni przeniesieni do baśniowej krainy. Opowieść wprowadziła mnie  w magiczny świat baśni, gdzie żyją dziwne istoty i mówiące zwierzęta, a nad wszystkim czuwa Wielki Lew- Aslan.
Sądzę, że książka jest bardzo interesująca i niezwykła. Przedstawia mnóstwo przygód, które dzieci przeżywają, spacerując po baśniowej Narnii. Uważam, że warto przeczytać wszystkie części opowieści i śmiało mogę polecić ją moim znajomym.

                                                          Maciej Hoppe, klasa IV b
Ostatnio przeczytałam  książkę autorstwa Megan McDonald pod tytułem „ Hania  Humorek  ogłasza niepodległość”. Uważam, że  jest  to  wesoła historia o dziewczynce, która czasem się buntuje i koniecznie chce uwolnić się od brata. Jej  perypetie opisano  w zabawny sposób. Fabuła wprowadziła mnie w dobry nastrój. Spędziłam wiele miłych chwil w towarzystwie Hani, a losy bohaterki dostarczały pozytywnych wrażeń.
Każdy, kto chce przeżyć wspaniałą przygodę z Hanią, powinien przeczytać  tę książkę.

                                                           Malwina Banaszak, klasa IV b
Ostatnio przeczytałem książkę pt. „Sir Galimatias i duch”autorstwa Martyna Beardsleya.
Fabuła jest dość zabawna, ponieważ nie znam żadnego rycerza, który byłby takim fajtłapą...
Książka dostarcza sporo emocji, a odkąd pojawia się duch, Sir Henryk Włochacz, na zamku Camelot nie ma ani chwili spokoju.
Ta zabawna opowieść przeznaczona jest zarówno dla dzieci jak i dorosłych.
Myślę, że czytelnik się nie zawiedzie. Serdecznie polecam.

                                                      Adrian Nowakowski, klasa  IV bOstatnio przeczytałam bardzo ciekawą książkę: „Antykwariat pod Błękitnym Lustrem” Martina Widmarka (tego samego, który napisał „Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai”).
         Książka opowiada o Dawidzie, który jest bardzo zakochany w  Larisie.   Akcja książki rozgrywa się w szkole, w antykwariacie i na przystani. Rodzice zostawili syna  pod opieką pracującego w antykwariacie pana Melchiora. Nagle opiekun Dawida znika ujawniając przedtem tajemnicę, która na zawsze zmieni życie  chłopca. W odnalezieniu starca pomaga Dawidowi jego dziewczyna, bez której nic by się nie udało. Książka jest jedną z najnowszych w naszej szkolnej bibliotece, dobrze się czyta!
                                                              Julia Smoleńska, klasa VI a


Książka,  którą ostatnio przeczytałem to „Tajemnica kina’’ Martina Widmarka oraz Heleny Willis. Historia jest ciekawa ,tajemnicza , ponieważ opisuje losy skradzionych psów. Fabuła nie pozwala się nudzić - bohaterowie uczestniczą w wielu niebezpiecznych przygodach . Jest to powieść kryminalna , w której do samego końca nie wiadomo, kto jest przestępcą.
Polecam tę książkę, gdyż dostarcza czytelnikom wiele emocji.       

Jakub Bąk, klasa IV b                     

1 komentarz: